کاتسا را بهتر بشناسیم

نام نویسنده: نورالدین حداد

با تصویب نهایی کنگره آمریکا، پروژه کاتسا بر علیه ایران از روز گذشته آغاز شد .

با تصویب نهایی کنگره آمریکا، پروژه کاتسا بر علیه ایران از روز گذشته آغاز شد . محورهای اصلی تحریم های کاتسا شامل موارد زیر است:

 • اعمال تحریم های تسلیحاتی
 • راهبرد منطق های مقابله با تهدیدهای متعارف و غیرمتوازن ایران در خاورمیانه و شمال آفریقا
 • اعمال تحریم های بیشتر در پاسخ به برنامه موشک ھای بالستیک ایران
 • گزارش درباره هماهنگی تحریم های میان ایالات متحده و اروپا
 • اعمال تحریم های مرتبط با تروریسم در رابطه با سپاه پاسداران
 • تداوم تاثیر تحریم های مرتبط با حمایت ایران از تروریسم
 • اعمال تحریم های بیشتر در رابطه با افراد مسئول در نقض حقوق بشر
 • گزارش درباره شهروندان آمریکایی بازداشت شده در ایران

این طرح به دلیل بزرگی و شدتی که دارد سیاهچاله تحریم ها نام گرفته است. مجلس نمایندگان آمریکا نیز با پیشرفته کردن طرح یاد شده سعی بر انضمام دو کشور روسیه و کره شمالی و همچنین تکمیل بندهای مورد نظر خود داشتند لذا طرح «S722»را در بامداد چهارشنبه چهارم مرداد ۱۳۹۶ با ۴١٩رأی موافق و تنها سه رأی مخالف، به تصویب رساندند و نام آن را به hr3364 تغییر دادند. اگر چه برخی معتقد بودند که این طرح به سبب شامل بودن بندهایی مرتبط با تحریم روسیه و همچنین محدود در نظر گرفته شدن اختیار رئیس جمهور آمریکا برای اعمال نظر درباره مفاد آن، چندان مورد نظر کاخ سفید نیست و با بی اعتنایی ترامپ روبه رو می شود. درنهایت دونالد ترامپ روز چهارشنبه ۱۱ مرداد ۹۶ این طرح را امضا کرد و نتیجتاً  این طرح به قانون مبدل شد. مطابق با قانون تصویب شده که به نام ھای «سیدا ۲۰۱۷» ، «S722»، «hr3364» یا «کاتسا» معروف شده است، مسئولان سپاه پاسداران و مرتبطین آن ها با ادعای واهی و مضحک حمایت از تروریسم در فھرست تحریم قرار می گیرند.  مهمترین نکته این بند، قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست سازمان های تروریستی وزارت خزانه داری آمریکا است (تحریم اجرایی ۱۳۲۲۴). در این قانون رئیس جمهور آمریکا الزماً به فاصله بازه زمانی ۹۰ روزه ، تحریم های مرتبط با سپاه پاسداران، اشخاص، مقامات، پرسنل و وابستگان سازمانی آن ها را در فضای تحریمی قرار می دهد. با توجه به اینکه طرح کاتسا، ۱۱ مرداد ۹۶ توسط ترامپ تأیید شده است، بنابراین زمان اجرایی شدن آن در تاریخ ۹ آبان ۹۶ خواهد بود و این اتفاق عملاً به واقعیت پیوسته است.دولت آمریکا برای مقابله با نفوذ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و یک پارچه تر شدن جبهه مقاومت در خاورمیانه، نام سپاه پاسداران را به عنوان یک نھاد برای اولین بار در یکی از این دو فھرست قرار داده است؛ البته نیروی قدس سپاه قبلاً در این فھرست قرار گرفته بود. این دو فھرست عبارت است از:

 • نھادھای تروریستی خارجی «FTO» : این مھمترین فھرست گروهھایی است که آمریکا تروریستی می خواند و مسئول تھیه آن وزارت خارجه است. معنای دیگر قرار گرفتن در این فھرست، رویارویی نظامی و دفاعی با نیروھای آمریکایی است. سازمان مجاھدین خلق پیشتر در این فھرست قرار داشت، اما حالا نام این گروه حذف شده است. داعش، جندا…، حماس، القاعده و… ھمچنان در این فھرست ھستند.
 • اشخاص یا نھادھای معرفی شده با عنوان تروریست جھانی «SDGT» : این فھرست از نظر تبعات بین المللی یک پله پایین تر است. این لیست از سال ٢٠٠١ بر اساس فرمان اجرایی جرج بوش به شماره ١٣٢٢۴ شکل گرفت. بر اساس ھمین فرمان حالا دونالد ترامپ دستور داده نام سپاه پاسداران به این فھرست اضافه شود. نیروی قدس سپاه سابقاً در این فھرست بوده است.

حال با توجه به سخنان ترامپ و اعلام عدم پایبندی ایران به برجام از سوی وی و به نوعی انداختن توپ در زمین کنگره، باید گفت سه راه پیش روی ایالات متحده و کنگره آمریکا وجود دارد:

 • کنگره ھزینه ھای تأیید عدم پایبندی ایران به برجام را بپذیرد و خود را به نوعی مسبب خروج عملی آمریکا از برجام معرفی کند که در این صورت به اذعان بسیاری از مسئولان ارشد جمھوری اسلامی، ایران نیز از برجام خارج خواھد شد.
 • انفعال کنگره در برابر این پیشنھاد عجیب رئیس جمھور آمریکاست، یعنی کنگره این موضوع را تأیید نکند و این طرح دوباره به کاخ سفید باز گردد.
 • راهی که با فشارهای اروپاییان قرار است عملی شود، آن هم طرح موضوع مذاکره مجدد روی برخی بندھای برجام است؛ موضوعی که البته از سوی رئیس جمھور فرانسه و نخست وزیر بریتانیا نیز مورد تأیید قرار گرفت. شاید وضعیت متفاوت این نوع از مذاکرات مجدد را می توان در پیش شرط قرار دادن رفع کاتسا به آغاز مذاکرات موشکی دانست.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *