چه کسانی به انتخاب مجدد روحانی کمک می رسانند؟

نام نویسنده: حمید رضا شاه نظری

نتیجه کنش های برخی افراد و جریانات به ظاهر مخالف آقای روحانی، در جهت رأی آوری مجدد وی در انتخابات 96 است!

نتیجه کنش های برخی افراد و جریانات به ظاهر مخالف آقای روحانی، در جهت رأی آوری مجدد وی در انتخابات ۹۶ است! سه نوع از این کنش ها که عملاً شکست جبهه انقلابی را در دستور کار قرار داده به شکل زیر در حال پیگیری است:

  1. سیاست های دولت یازدهم سبب نارضایتی بالای مستضعفین و محرومین شده و این قشر، بیشترین واگرایی را نسبت به دولت یازدهم پیدا نموده است. شواهد نشان می دهد که قشر مستضعف، معمولاً پایگاه رأی جریان انقلابی محسوب می شود و در انتخابات های گذشته نیز معمولاً بیشترین همراهی را با کاندیداهای جبهه انقلاب داشته است. از این رو مشارکت حداکثری این قشر در انتخابات، احتمال پیروزی جبهه انقلاب را تا حد بالایی، افزایش می دهد. از این رو هر جریان و هر شخصی که به دنبال بی انگیزه کردن این قشر و ناامید ساختن آنان از اصلاح وضع موجود باشد، عملاً در حال کمک به افزایش سبد رأی غرب گرایان است. طرح گزاره هایی چون «مردم مستضعف هیچ کاندیدایی در انتخابات ندارند» و یا اینکه «رقابت کاندیدای جبهه انقلاب با آقای روحانی یک دعوای زرگری است» و «فساد در کشور همه گیر شده و با وضعیت فعلی انتخابات کاری نمی توان کرد»، عملاً باعث کاهش مشارکت قشر مستضعف شده و این یعنی کاهش سبد رأی جبهه انقلاب به نفع جریان غرب گرا!
  2. هر حرکت ایذایی که برای مشغول سازی بخشی از ظرفیت بالقوه جبهه انقلاب انجام شود، بازی در زمین غرب گرایان خواهد بود. اینکه چهره ای سیاسی بنا به هر دلیلی به عدم حضور در صحنه انتخابات توصیه شود و همین چهره، رسماً اعلام نماید که در انتخابات، از هیچ فرد، جناح، حزب یا گروهی حمایت نخواهد کرد، ولی در همین حال یکی از دو یار حلقه نزدیک وی در صحنه حضور پیدا کند، در حالی که هم برای خود وی و هم برای دیگران مشخص است که در احراز صلاحیت به مشکل خواهد خورد، معنایی جز این ندارد که به دنبال ایجاد امیدواری کاذب برای بخشی از بدنه ای است که می تواند حامی جبهه انقلاب باشد. ولی با این اعلام کاندیداتوری، مشغول یک عملیات کاذب شده و از ظرفیت شدن برای جبهه انقلاب باز خواهد ماند. همچنین این حرکت در نظر دارد تا بخشی هرچند اندک از مردم مستضعف جامعه را تا دقیقه ۹۰ مشغول خود نماید و دست آخر با عدم احراز صلاحیت احتمالی این کاندیدا، با بی انگیزگی ایجاد شده در آنان، از گسیل رأی این گروه به سبد رأی جبهه انقلاب، جلوگیری نماید.
  3. هر پیامی که نتیجه آن بی عملی و کرختی بدنه جریان انقلابی باشد، کمک به پیروزی جریان غرب گراست. برای مثال هر شخص یا نگاهی که این انگاره های جزم اندیشانه را ترویج نماید که؛ «جبهه انقلاب شانسی ندارد و دولت فعلی تداوم خواهد داشت»، «تنها فلان شخص از پس روحانی برمی آمد» و یا اینکه «چون در ایران رئیس جمهور یک دوره ای نداشته ایم، رئیس جمهور مستقر مجددا پیروز خواهد شد» در حال کمک به جبهه غرب گرا است. در بطن این گزاره ها یک جزم اندیشی غیر عقلانی وجود دارد. به طور مثال گزاره سوم، دچار استقرای ناقص بوده و در آن از با استناد به چند نمونه محدود، یک حکم کلی داده شده است! چون که تاکنون رئیس جمهور یک دوره ای نداشته ایم چرا باید تا ابد لزوماً اینگونه باشد!؟ فارغ از پایه و بنای سست این گزاره ها، هر کس به طور شخصی می تواند چنین نگاهی به عنوان یک ظن غالب و نه یک قاعده قطعی، داشته باشد ولی تکرار و تلاش برای ترویج گزاره هایی اینچنین، در واقع کمک به پیروزی مجدد آقای روحانی است!

جهت، انگیزه و هدف کنش ها و رویکردهای بسیاری از چهره ها و جریانات سیاسی، صرفاً مواضع اعلامی نیست، بلکه فهم نحوه اثرگذاری این کنش ها بر افکار عمومی و معانی که در بطن این کنش ها برای مخاطبین خلق می شود، روشن کننده زوایای پنهان اهداف بازیگران سیاسی است. لازم است که بدنه جبهه انقلاب هوشیار باشند و اسیر بازی پاس و آبشار و هم افزایی جریانات مخالف این جبهه نشوند!

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *