پیشنهادهای مرکز بلفر برای مرحله اجرای برجام

نام نویسنده:

مرکز امنیت آمریکای نوین

اونرگولوف

اوباما ماه گذشته حمایت کافی کنگره را برای امضای این توافقنامه میان قدرت های جهان و ایران بدست آورد.
( آیت الله ) علی خامنه ای رهبر معظم ایران هفته گذشته این توافق را تایید کرد. اگر چه تلاشهایی در کنگره برای جلوگیری از اجرای این توافقنامه از سر گرفته شده است، طرفداران توافق ادعا می کنند که این توافق در حال حاضر عملی انجام شده است. آنها درست می گویند. با این حال، این می تواند اشتباهی جدی باشد که طرفداران توافق به افتخارات خود تکیه کنند.
حتی بسیاری از اعضای کنگره که از توافق هسته ای با ایران حمایت کرده اند، آشکارا به معایب و خطرات ذاتی آن اذعان می کنند. استدلال آنها این است که این توافق بهترین گزینه موجود برای جلوگیری از هسته ای شدن ایران و وقوع جنگ دیگری در خاورمیانه ( غرب آسیا ) است. اکنون زمان آن است طرفداران توافق این توافق را تقویت و خلاء ها و خطرات آن را کاهش دهند.
این استراتژی تقویت باید بر سه اصل مهم تکیه کند که عبارتند از : مسدود کردن برنامه هسته ای ایران، تاکید دوباره آمریکا به تعهدات خود در قبال متحدان سنی آن و رسیدن به یک توافق جانبی با اسرائیل. این تلاش مکمل برای تضمین این موضوع اهمیت دارد که توافق هسته ای ایران را قادر به دستیابی به سلاح هسته ای در آینده نخواهد کرد و نیز منجر به وقوع یک جنگ جدید در منطقه نخواهد شد.
طرفداران توافق در سخنان علنی خود، در مورد آن ابراز نگرانی کرده اند. در عین حال، این افراد اینطور نتیجه گیری کرده اند هر جایگزینی بدتر بوده است. سناتور دموکرات ران وایدن از اورگان برای مثال نوشت: «این توافق با رژیم دو رو و غیرقابل اعتماد ایران پایین تر از انتظاراتی است که من پیش بینی کرده بودم . با این حال من معتقدم جایگزین توافق حتی خطرناک تر است.»
ریچارد بلومنتال قانونگذار دموکرات از کنتیکت نیز گفت :« در حالی که این توافقی نیست که من در میز مذاکره آن را قبول می کردم ، این توافق بهتر از آن است که اصلا توافقی نمی شد.»
حالا که دوره بررسی کنگره رسما پایان یافته است، بحث در مورد چگونگی عملیاتی کردن توافق به جای ادامه دادن به بحث بر سر شایستگی آن مورد نیاز است. طرفداران این توافق باید رهبری تلاش برای مقابله با ضعفهای ذاتی آن را هدایت کنند. این اقدام باید از طرف مخالفان توافق حمایت شود.
اولین نقصی که نیاز به توجه دارد این است که این توافق موجب قطع همه مسیرهای دستیابی به یک سلاح هسته ای نمی شود. قطع همه مسیرهای دستیابی به یک سلاح هسته ای ، هدف اعلام شده باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا بوده است. این توافق فقط عبور ایران را از آستانه هسته ای در دهه بعدی مشکل تر و نه غیر ممکن می سازد. در دهه دوم، انجام این کار نسبت به پیش از توقف اخیر تحت این توافق موقت آسانتر می شود زیرا محدودیتها در برنامه هسته ای برداشته خواهد شد.
آمریکا برای جلوگیری از بوجود آمدن یک ایران هسته ای، باید این توافق را از طریق ترویج یک کمپین اطلاعاتی به صورت موازی با مکانیسم بازرسی بین المللی تقویت کند و قابلیت جهانیان را برای تشخیص هر گونه نقض توافق از جانب ایران افزایش دهد.
آمریکا همچنین باید همراه با متحدان خود گزینه های بیشتری از« برگشت پذیری » را برای بازگرداندن تحریمها در صورت تبعیت نکردن ایران فراتر از آنچه در حال حاضر در توافق هسته ای گنجانیده شده است در نظر بگیرد.
این وضعیت برای بازداشتن ایران از تلاش برای پیشبرد برنامه هسته ای خود در دهه آینده و آماده شدن برای کاهش نسبی محدودیتها در دهه بعد مورد نیاز است. این مکانیزمها باید قادر به مقابله با چالش های آینده دولت ایران باشد دولتی که قادر به عبور از آستانه هسته ای در یک زمان بسیار کوتاه خواهد بود. اگر طرفداران توافق در مورد نگرانی هایی که ابراز کرده اند جدی هستند، آنها باید برای ایجاد یک کمیسیون در کنگره برای نظارت بر اجرای موافقتنامه و همچنین تلاشهای مکمل آمریکا اقدام کنند.
دومین نقص در توافق این است که قابلیت بالقوه را برای تبدیل شدن ایران به قدرت مسلط منطقه فراهم می کند که این نگرانی اصلی برای متحدان سنی دولت آمریکا در منطقه است.
این توافق بیش از 100 میلیارد دلار به منظور افزایش سیاستهای بی ثبات کننده منطقه شامل حمایت از سازمان های تروریستی در دسترس رژیم تهران قرار می دهد. این توافق همچنین موجب مشروعیت بین المللی وضعیت ایران به عنوان یک قدرت منطقه ای می شود.
سنی ها اعتقاد دارند این توافق نشان دهنده تعهد نیم بند آمریکا به متحدانش و یک تغییر بالقوه به سمت تهران است. بنابراین، آمریکا باید یک نیروی مشترک چند ملیتی با شرکای سنی خود با هدف مقابله با فعالیت های منطقه ای ایران تشکیل دهد.
عرضه سلاحهای پیشرفته و آموزش نظامی قطعا بخشی از این همکاری خواهد بود. با این حال، این احتمال وجود دارد که متحدان ایالات متحده نیز خواستار حضور آمریکا و مشارکت واقعی در مقابله با کمک ایران به گروههای وابسته به تهران در منطقه عمدتا از طریق تمرینها و عملیات مشترک شوند. متحدان آمریکا می خواهند این کشور به این شکل تعهد خود را به منطقه و منافع متحدانش نشان دهد. در اینجا، کنگره می تواند از دولت آمریکا در ارائه تضمین های لازم پشتیبانی کند.
توافق هسته ای موجب تشدید شکاف به تازگی تشکیل شده بین ایالات متحده و اسرائیل می شود. این روند، همکاری های اطلاعاتی عمیق بین تل آویو و واشنگتن را که برای رفع برخی از نقاط کور به جا مانده از بازرسی های بین المللی ایران ضروری است تهدید می کند. همچنین اسرائیل در جهت توسعه قابلیت های مستقلی سوق داده می شود که به تل آویو توانایی اقدام یک جانبه را زمانی که منطقه خطرناک تر می شود می دهد.

اسرائیل می تواند در برابر ایران که هر روز قوی تر و جسورتر می شود احساس انزوا کند در حالی که کشورهای سنی مذهب خودشان برای دستیابی به توانایی های نظامی جدید و پیشرفته تر تلاش خواهند کرد.
برای جلوگیری از بروز سناریویی در آینده که در آن توافق هسته ای باعث تنش و افزایش احتمال درگیری نظامی شود، واشنگتن و تل آویو باید گفتگوهای سطح بالا را تقویت کنند.
هدف از این گفتگوها باید تحکیم یک استراتژی مشترک برای جلوگیری از مسلح شدن ایران به سلاح هسته ای با هماهنگ سازی تشخیص موثر هر گونه نقض احتمالی توافق از طرف ایران و پاسخ مشترک از پیش تعیین شده بر اساس سناریوهای مختلف باشد. این بحثهای صمیمی همچنین باید شامل تجدید تفاهم نامه آمریکا و اسرائیل بر سر موضوع کمک های نظامی آمریکا باشد که سال 2017 منقضی می شود تا در مورد حفظ برتری کیفی نظامی اسرائیل بر همسایگان خود اطمینان بوجود بیاید.
برای انجام این کار رئیس جمهور آمریکا باید پشتیبانی کنگره را بدست آورد. یک بار دیگر، اگر طرفداران توافق در مورد سوء ظن هایی که ابراز کرده اند جدی هستند، باید این تلاش را رهبری کنند. مخالفان توافق نیز باید به آنها بپیوندند.
توافق هسته ای از دور اول جنگ سیاسی در ایالات متحده و ایران سالم بیرون آمده است اما چالشهای واقعی هنوز به قوت خود باقی است.طرفداران و مخالفان توافق ایران با رهبری این پیشنهاد سه جانبه، می توانند تضمین کنند که مانع هسته ای شدن ایران می شوند و از وقوع جنگ دیگری در خاورمیانه جلوگیری خواهد شد.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *