نیاز به راهبردی جدید برای مهار ایران پس از اجرای برجام

نام نویسنده:

شورای سیاست خارجی آمریکا

• برجام وآغاز مرحله جدیدی از سیاست آمریکا در خاورمیانه •
ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ رسماً توافق هسته‌ای بدست‌آمده در تابستان سال جاری را پذیرفتند. جمهوری اسلامی ایران طی روزهای آتی و به‌موجب مفاد توافق، که با نام برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خوانده می‌شود، موظف است مجموعه‌ای از اقدامات کنترلی را در خصوص برنامه هسته‌ای خود پیاده کند. دلایل مستحکمی برای این باور وجود دارد که ایران این اقدامات را در کوتاه‌مدت عملی خواهد کرد زیرا ابعاد رفع تحریم‌ها به‌موجب برجام بسیار گسترده و معادل یک‌چهارم کل اقتصاد این کشور است. از همین رو، پیروی از شروط توافق و عمل به مفاد آن، دست‌کم در شرایط کنونی، به سود ایران است. با این حال، این امر به نشانه پایان مسئله ایران برای آمریکا نیست. کاملاً برعکس، اجرایی شدن برجام آغاز مرحله جدید و چالش‌برانگیزتری از سیاست آمریکا در منطقه خاورمیانه است.

• تشدید رفتارهای مخرب ایران در پی توافق هسته‌ای •
توافق هسته‌ای، از هم‌اکنون به ایران قدرت داده و به رفتارهای خرابکارانه این کشور رقم زده است. جمهوری اسلامی ایران طی هفته‌های اخیر گفتگوهای جدیدی را با تأمین‌کنندگان بزرگ سلاح همچون روسیه و چین آغاز کرده، آزمایش موشک بالستیک مهمی را در نقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل به انجام رسانده، و همچنین مداخله نظامی خود در سوریه را به میزان قابل‌توجهی افزایش داده است. مهم‌تر آنکه، این دست از اقدامات ایران در هفته‌ها و ماه‌های پیش رو و پس از تحقق منافع اقتصادی ناشی از اجرای توافق هسته‌ای، شدت و قوت بیشتری نیز خواهند گرفت. با توجه به موارد ذکرشده، سیاست‌گذاران آمریکا باید به فکر آسیب‌پذیری‌هایی که به احتمال قریب به یقین در نتیجه توافق با ایران ایجاد خواهد شد و همچنین گام‌های لازم برای به حداقل رساندن این نقاط آسیب‌پذیر باشند. این گام‌ها در چهار دسته کلی زیر جای می‌گیرند:

• مقابله با تخلف احتمالی ایران از توافق •
– پیروی از توافق:
جزئیات برجام مهر تأییدی بر این حقیقت است که اصلی‌ترین هدف مذاکره غرب با ایران _ یعنی به عقب راندن زیرساخت هسته‌ای جمهوری اسلامی _ محقق نشده است، بلکه مفاد توافق در واقع به ایران کمک می‌کند که به مرور زمان برنامه هسته‌ای قدرتمندتری توسعه دهد. بنابراین، ایالات متحده آمریکا باید تکنولوژی‌های علمی و حقوقی پیشرفته‌ای را ایجاد و به کار گیرد تا فعالیت‌های هسته‌ای ایران را به دقت ردیابی کرده و اطمینان حاصل کند که ایران پارامترهای برجام را رعایت می‌نماید. همچنین فهرستی از “واکنش‌های عملی” به منظور مجازات ایران در پی تخلف آن از برجام را تهیه و بصورت علنی اعلام نماید.

• سپاه جزو اصلی‌ترین ذینفعان رفع گسترده تحریم‌ها است •
– جنگ اقتصادی:
در شرایط کنونی ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، پس از رهبر معظم این کشور، در درجه دوم اهمیت از لحاظ استراتژیک قرار دارد. سپاه پاسداران در واقع یک قدرت بزرگ اقتصادی است که تا یک‌سوم از کل اقتصاد ایران را تحت کنترل خود دارد. در نتیجه، سپاه پاسداران به ناگزیر جزو اصلی‌ترین ذینفعان رفع گسترده تحریم‌ها بر طبق برجام است، و پتانسیل خطر آن نیز به همان میزان گسترش خواهد یافت. محدود کردن ظرفیت مخرب سپاه پاسداران، مستلزم محدودسازی دسترسی آن به اقتصاد بین‌المللی از طریق ترسیم علنی سپاه پاسداران به عنوان یک نهاد تروریستی، و سپس ردیابی گسترده و شناسایی اجزای تشکیل‌دهنده سپاه، منافع اقتصادی و شرکت‌های وابسته به آن است تا از دادوستد شرکای خارجی ایران با آن شرکت‌ها جلوگیری به عمل آید.

• لزوم افزایش توانمندی‌های دفاعی آمریکا در برابر ایران •
– دفاع:
دولت اوباما صراحتاً بر تعهد خود به بازدارندگی ایران از دستیابی به تسلیحات هسته‌ای تأکید کرده و اعلام کرده است که در صورت لزوم از نیروی نظامی استفاده خواهد نمود. با این حال، دولت اوباما تاکنون هیچ اقدام مشخصی صورت نداده تا حکومت ایران را متقاعد کند که آماده استفاده از نیروی نظامی است. آمریکا برای چنین منظوری باید موضع بازدارندگی صریح و روشنی داشته باشد تا مشخص شود که چه در طول اجرای برجام، و چه پس از آن، آماده استفاده از نیروی قاطعانه برای جلوگیری از دستیابی ایران به بمب هسته‌ای است. این امر ضرورتاً به معنای سرمایه‌گذاری بیشتر در توانمندی‌های دفاعی آمریکا نیز هست تا بتواند امنیت متحدان منطقه‌ای خود را در صورت جنگ و اختلاف با ایران تضمین کند، و یا در صورت تخلف ایران از برجام یا هر دلیل دیگری اقدام نظامی یک‌جانبه علیه جمهوری اسلامی انجام دهد.

• برجام به تضعیف شرایط دموکراتیک در ایران خواهد انجامید •
– دموکراسی ایران:
جمهوری اسلامی ایران طی سال‌های گذشته حقوق بشر، آزادی بیان، و انتخاب سیاسی را بطور گسترده زیر پا گذاشته است. این خط مشی باید اهمیت بسیاری برای سیاست‌گذاران آمریکا داشته باشد زیرا جمعیت قریب به ۸۲ میلیونی ایران بسیار جوان و تحصیلکرده است و نگاهی به سوی غرب دارد. این «ایران دیگر» (جمعیت جوان ایران) وعده روابط بادوام و هماهنگ با غرب را با خود به همراه دارد. اما برجام پتانسیل دموکراتیک ایران را به خطر می‌اندازد زیرا حتی با اینکه از نگرانی‌های غرب درباره خط مشی سیاسی ایران می‌کاهد، حکومت کنونی ایران را تقویت می‌کند. کنگره آمریکا در پاسخ به این شرایط باید قاطعانه‌تر از قبل عمل کرده و با بیانیه‌های عمومی و قوانین سخت، نقض حقوق بشر در ایران را بر همگان آشکار کند و حکومت ایران را به دلیل سرکوب دموکراسی در داخل مرزهای خود مجازات کند.

• پابرجایی چالش راهبردی ایران برای منافع آمریکا •
همه این گام‌ها لازم و ضروری‌اند زیرا علی‌رغم اینکه اکنون توافق هسته‌ای حاصل شده است، اما چالش راهبردی گسترده‌ای که ایران برای منافع آمریکا و متحدانش ایجاد کرده، بر سر جای خود باقی است. به منظور جلوگیری از تخلف ایران از برجام، گریز هسته‌ای ایران پس از اتمام دوره برجام، و همچنین خنثی کردن آثار ناشی از دستیابی ایران به شرایط اقتصادی مطلوب در نتیجه رفع تحریم‌ها، همه و همه نیازمند اقدامات صریح و قاطعانه است. ایالات متحده آمریکا، در حال حاضر، فاقد ظرفیت و اعتبار لازم برای واکنش به پیامدهای احتمالی توافق هسته‌ای است. تغییر این وضعیت باید به اولویت اصلی قانون‌گذاران آمریکا در ماه‌ها و سال‌های آتی تبدیل شود.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *