نقشه خاورمیانه جدید ، این بار با طراحی ایران

نام نویسنده: نورالدین حداد

تحقق وعده ی صادق سرلشکر قاسم سلیمانی و نجات بشریت از خطرناک ترین گروه تروریستی قرن اخیر یکی دیگر از افتخارات بزرگ نظام جمهوری اسلامی ایران است، وعده ای که پیشتر بر اساس عمق راهبرد خردمندانه رهبری (دام ظله) تعیین شده بود.

تحقق وعده ی صادق سرلشکر قاسم سلیمانی و نجات بشریت از خطرناک ترین گروه تروریستی قرن اخیر یکی دیگر از افتخارات بزرگ نظام جمهوری اسلامی ایران است، وعده ای که  پیشتر بر اساس عمق راهبرد خردمندانه رهبری (دام ظله) تعیین شده بود. با آزاد سازی بوکمال از سلطه نیروهای نظامی داعش عملاً این گروه تکفیری از منظر سازمان یکپارچه نظامی از هم فرو پاشید و دیگر قدرت تجمیع در سرزمین های اسلامی را نخواهد داشت. اما نکته مهم در بررسی دوران پسا داعش آن است که ایران و دیگر کشورهای همسایه چه راهبردهایی را نسبت به وضعیت خاورمیانه باید لحاظ کنند. پس از سر خوردگی بزرگ حامیان داعش در جریان غربی–عبری–عربی و همچنین شکست پلان الف دوران پسا داعش با توجه به توقف فتنه ی تجزیه عراق به دست مسعود بارزانی و طراحان صهیونیست نقشه نا امن سازی مرزهای ایران، چند نکته زیر به عنوان راهبردهای جدید جبهه مقاومت باید در نظر گرفته شود:

  • نخست آن که در زمان بسیار کوتاه، وضعیت سیاسی کشور سوریه باید به انسجام دوران قبل از حضور داعش و نیروهای متخاصم بازگردد. نیروهای مخالف دولت قانونی سوریه در هفته گذشته دیدارهای مشترکی با سران سعودی در ریاض داشته و به نظر می رسد که این نیروها به دنبال یکپارچگی بیشتر و حتی آغاز راهبرد نظامی جدیدی در سوریه هستند. در نهایت دو راهبرد «گفتگوی سیاسی» که در نشست سوچی آغاز شده است و مسئله ی «مقاومت نظامی» با توجه به تجمیع نیروهای تکفیری در ادلب و همچنین احتمال ورود نیروهای کرد مستقر در شرق فرات باید به صورت موازی به پیش بروند تا هرچه زودتر عادی سازی اوضاع سوریه محقق شود.
  • آرمان آزادسازی فلسطین اشغالی باید به اولویت اول منطقه ای باز گردد. طرح داعش سازی دولت اوباما قطعاً با وجود راهبرد کمرنگ کردن مسئله ی فلسطین و تسریع صلح اعراب و رژیم صهیونیستی کلید خورد، اما امروز به فرجام نهایی خود نرسید. لذا در دو موضع سیاسی و نظامی مسئله رهایی قدس شریف می تواند انسجام بیشتر کشورهای اسلامی را در برابر یک دشمن مشترک ایجاد نماید.
  • نیروهای جبهه مقاومت باید به دنبال سازماندهی بیشتر و تقویت استحکامات در شریان های مهم ژئوپولوتیک منطقه ای باشند. با توجه به مداخلات شاهزاده عربستانی در اوضاع سیاسی لبنان، بیم آن می رود که فتنه جدیدی این بار با سرکردگی عربستان سعودی در لبنان و فلسطین آغاز گردد. حضور یکی از خبرنگاران مطرح رژیم صهیونیستی در صحن مسجد النبی عمق فاجعه ی پیوند سعودی و صهیونیستی در برابر آرمان های حقیقی مقاومت را به صورت استعاره ای نشان داده است.
  • جمهوری اسلامی ایران با ادامه راهبرد کناره گیری و نظاره کردن به بازی جدید دولت ترامپ در تهیج منطقه ای کشورهای همسایه می تواند این فتنه را در دوران پسا داعش خنثی نماید. با این شرط که اوضاع سیاسی سوریه در وضعیت پایدار باشد و همچنین رصد دقیق و ویژه ای نسبت به حضور برخی نیروهای سیاسی و حتی اقتصادی عراق (دیدار تجار معروف عراق با محمد بن سلمان در هفته گذشته) در عربستان را آغاز نماید. عربستان سعودی در دوران پسا داعش قطعاً به دنبال بی ثباتی سیاسی در کشورهای هم پیمان با ایران است.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *