لیست شوراها و تنش درون جناحی میان غربگرایان

نام نویسنده: نورالدین حداد

پس از آنکه برخی از اعضای جبهه ی غربگرا از اختلافات موجود میان طیف هاشمی مسلک (کارگزاران) و خاتمی مسلک (اصلاح طلبان) پرده برداشتند گویا رسیدن به لیست واحدی که تمامی سلایق غربگرایان را راضی نگاه دارد به امری محال تبدیل شده است.

پس از آنکه برخی از اعضای جبهه ی غربگرا از اختلافات موجود میان طیف هاشمی مسلک (کارگزاران)  و خاتمی مسلک (اصلاح طلبان) پرده برداشتند گویا رسیدن به لیست واحدی که تمامی سلایق غربگرایان را راضی نگاه دارد به امری محال تبدیل شده است. از طرفی خبرها حاکیست که این اختلاف نظر حتی تا انتخاب سرلیست نهایی نیز سوق داده شده است. عمده ی این کش و قوس ها بر اساس چند رخداد زیر برقرار است:

  • فهرست گام سوم: عبدالله مومنی طی یادداشت خود در روزنامه شرق، از فتح قله سوم انتخاباتی و اجماع شورای عالی سیاستگذاری غربگرایان در یک لیست واحد سخن می گوید.
  • پیش از فوت هاشمی رفسنجانی تمامی سخنان معطوف به سرلیستی محسن مهرعلیزاده و احمد مسجد جامعی در لیست واحد بود اما پس از درگذشت وی غربگرایان کهنه کار، شورای مرکزی اصلاح طلبان را نسبت به سرلیستی محسن هاشمی مجاب کردند.
  • نیروهای رادیکال تر جناح غربگرا [اعضا و حامیان تحکیم وحدت، مشارکت سابق و . . . ] که در ساز و کار طیف خاتمی مسلک ها قرار می گیرند در همان بدو امر و در جلسات خصوصی خود، با حضور محسن مهرعلیزاده به شدت مخالفت کرده و تلویحاً رسیدن به صندلی خیابان بهشت را با سرلیستی وی دور از ذهن می دانستند.
  • برخی از اعضای شورای عالی سیاستگذاری جبهه غربگرا ، تأیید صلاحیت بیش از دو هزار نامزد با گرایش همسو را تأیید کرده و در ابتدا به لیست ۵۰ نفره ای می رسند که تعدد افراد در آن را باعث حاد شدن وضعیت فهرست نویسی تلقی می کنند.
  • بر اساس بررسی ها «حزب مردمی اصلاحات»، مستقل بودن لیست خود را با سر لیستی مهدی هاشمی اعلام کرده و برخی نامزدهای شاخه زنان و جوانانی که در لیست اصلی (گام سوم) حضور ندارند را جذب خود خواهد کرد.

با توجه به حرکات غیر کنترل شده و فردی در برخی احزاب جبهه ی غربگرا ، تشتت آراء و مهمتر از همه حضور ۶۰ الی ۷۰ چهره شناخته شده ی این جریان، به نظر روزهای سختی برای سیاستگذاران این جریان پیش بینی می گردد. قطعاً دو لیست نهایی، خروجی جریان غربگرا بوده که در برخی از اسامی به مشترکاتی رسیده اند. نکته مهم و استراتژیک حضور غیر منتظره محسن هاشمی به عنوان سر لیست مشترک هر دو لیست خواهد بود که عملاً به دلایل زیر پیش بینی می گردد:

  • آغاز نئوتکنوکراسی این بار در شورای شهر و روستاها
  • بدل کردن مهدی هاشمی در قامت پدر با توجه به عدم مقبولیت غلامحسین کرباسچی از منظر اجتماعی
  • تمرین رأی گیری و انتخابات این بار با آلترناتیو محسن هاشمی برای روزهای انتخاباتی ۱۴۰۰ (ریاست جمهوری)
  • ایجاد قطب جدید فکری در میان جبهه غربگرا با توجه به بی اعتباری سران فتنه و نیز محمد خاتمی و حسن روحانی در عرصه عمومی کشور
  • احیا دوباره کارگزاران سازندگی از طریق تلاش برای تصاحب جایگاه رهبری غربگرایان

با توجه به سرلیستی محسن هاشمی در هر دو لیست ِ احتمالی جبهه غربگرا باید منتظر رخ عیان کردن تکنوکرات های دیگری در صف ورود به ساختمان خیابان بهشت بود. همچنین انتظار می رود محسن هاشمی در صورت برگزیده شدن در انتخابات پیشرو به شکل متوازنانه ای سعی بر تقسیم قدرت میان نیروهای معتدل و رادیکال را خواهد کرد.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *