فصل ریزش ها در عربستان سعودی

نام نویسنده: نورالدین حداد

پادشاه عربستان سعودی اذعان دارد که «برخی افراد با سوء استفاده از اموال و آزادی های سیاسی که دارند به ذات دارای فساد هستند و سیستم به ظاهر یک پارچه آل سعود را مختل می کنند».

پادشاه عربستان سعودی اذعان دارد که «برخی افراد با سوء استفاده از اموال و آزادی های سیاسی که دارند به ذات دارای فساد هستند و سیستم به ظاهر یک پارچه آل سعود را مختل می کنند». این اولین بهانه برای تشکیل کمیته مبارزه با فساد عربستان است. شاید فُکاهی این داستان آن جایی صورت می گیرد که خاندان سعود با وجود چنبره بر تمام اقتصاد سرزمین حجاز و همچنین سرمایه گذاری های فراوانی که در شرکت های نام آشنای اروپایی و آمریکایی دارند، چرا امروز و در این شرایط بحرانی منطقه به فصل ریزش های خود رسیدند. این پاییز با وجود ریزشی که در شاخه های درخت خاندان سعودی آغاز شده است حاوی نکات بسیار مهمی است.

یکی از مهمترین رقیبان ولیعهد جوان، «متعب بن عبدالله» فرزند ملک عبدالله معروف است، فرزندی که به قول رویترز بهترین پسر پادشاه سابق عربستان بود و قدرت سیاسی و وجاهت عمومی بالایی داشت. با این تفاسیر نباید تعجب کرد که اولین شکار محمد بن سلمان، قطعاً فرمانده گارد ملی است، زیرا او می تواند با مرگ احتمالی ملک سلمان به عنوان لیدر مخالفین محمد بن سلمان مطرح شود. لذا در گام نخست این فصل ریزش ها، متعب بن عبدالله دستگیر می گردد. یکی دیگر از مهمترین چهره های بازداشت شده «ابراهیم العساف» وزیر پیشین دارایی عربستان است، مولتی میلیاردی که گویا نسبت به ولیعهدی محمد بن سلمان مخالفت هایی داشته و همواره در حلقه نزدیکان «محمد بن نایف» ولیعهد سابق عربستان قرار داشته و دیگر فرد تأثیر گذار خاندان سعودی، غول رسانه ای عربستان و رقیب تجاری دونالد ترامپ، «ولید بن طلال» است. این شاهزاده ی مولتی میلیاردر، مالک «کینگدم هلدینگ کمپانی» است که بخشی از سهام سیتی گروپ و سایت «میکرو بلاگینگ» توییتر را هم در اختیار دارد. نیویورک تایمز نیز در گزارش ۴ نوامبر خود به قلم «پاتریک کرک پاتریک» می‌نویسد: ولید بن‌طلال در بسیاری از شرکت‌های مهم مانند News Corp، سیتی گروپ، توییتر ، اپل و بسیاری از شرکت‌های برجسته دیگر صاحب سهم است. او همچنین کنترل چند شبکه تلویزیونی ماهواره‌ای را نیز در دست دارد. گفته شده پس از دستگیری بن ‌طلال، ارزش سهام بزرگ‌ترین شرکت سرمایه‌گذاری عربستان سعودی تحت عنوان «المملکه القابضه» حدود ۱۰ درصد سقوط کرد. ۹۵ درصد از سهام این شرکت به بن طلال تعلق دارد.با توجه به طیف وسیع دستگیری ها در عربستان سعودی، می توان این نابسامانی ها را چنین تحلیل کرد:

  • این دستگیری ها در درجه اول بر اساس محکم سازی پایه های زمامداری محمد بن سلمان در میان دیگر شاهزادگان عربستانی است. مهمترین دلیل این ریزش ها آن هم در حد و قواره های پادشاه زادگان عربستانی قطعاً چیزی جزء راهبرد سرکوب در اندیشه های محمد بن سلمان نیست.
  • ابعاد بعدی که نسبت به آن کمتر اشاره شده است، ضبط تمامی حساب های بانکی شاهزادگان دستگیر شده به همراه اموال آن ها است. با این ظرفیت مالی عظیم قطعاً محمد بن سلمان می تواند مرد شماره یک خاورمیانه در ابعاد پولی و اقتصادی شود. اخبار موثقی از همین دستبرد قانونی شده از عربستان سعودی مخابره می گردد که دیگر هدف محمد بن سلمان را مشخص می نماید.
  • بخش دیگر اهداف این دستگیری ها در چارچوب خوراک داخلی می باشد. محمد بن سلمان قصد دارد تا خود را به عنوان ناجی مردم و مبارزه گری قهار با فساد مالی معرفی نماید. با وجود در میانه ی صحنه بودن ولیعهد جوان انتظار می رود قشر عموم مردم با آسودگی و دلخوشی بیشتری در روز بیعت نهایی با پادشاه جدید حاضر شوند.
  • دلایل بین المللی در این اقدامات بی تأثیر نبوده، ملک سلمان و فرزندش، با توجه به فاسد بودن سیستم مالی عربستان طبق آمارهای رسمی موسسات بین المللی، سعی بر آن دارند تا خود را از تنگنای افکار عمومی مردم و تصمیم گیرندگان جهانی رهایی داده و همزمان با آزادی های کپسولی مسئله ی حقوق بشر را در عربستان حل نمایند.

پ.ن: با توجه به تمامی رویکردهای جدید عربستان، نمی توان از سفر تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا به این کشور چشم پوشی کرد. این اقدامات پس از سفر ماه گذشته نماینده دستگاه دیپلماسی دولت آمریکا صورت پذیرفت. ریزش در میان مهره های سعودی، استعفا حریری در خاک عربستان و در آینده ای نه چندان دور تحرکات پر سرعت ولیعهد جوان سعودی در سطح خاورمیانه و جهان.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *