فرصتی که تهدیدات ترامپ به غربگرایان می دهد

نام نویسنده: نورالدین حداد

روز گذشته شاهد بالا گرفتن نزاع توئیتری دونالد ترامپ با همتای روسی خود و استقرار نیروهای نظامی بلوک غرب در دریای مدیترانه بودیم.

روز گذشته شاهد بالا گرفتن نزاع توئیتری دونالد ترامپ با همتای روسی خود و استقرار نیروهای نظامی بلوک غرب در دریای مدیترانه بودیم. حضور آمریکا و متحدانش پس از شکست های پی در پی از جبهه مقاومت قابل پیش بینی بود. ادعای حمله موشکی به پایگاه های نظامی سوریه و ساختمان های دولتی، با بهانه ی واهی و تکراری مبارزه با تسلیحات شیمیایی مطرح شده است. ادعایی که راهبرد اصلی آمریکا در ویرانه سازی کشور عراق بود. طبق قانون اساسی آمریکا، اعلام جنگ جزء اختیارات کنگره است، به نحوی که برنی سندرز رقیب انتخاباتی سال ۲۰۱۶ دونالد ترامپ نیز در حساب توئیتری خود بر این نکته پافشاری می کند. آیا ترامپ و دولتمردان آمریکا قانون اساسی را نخوانده اند؟ حال با تمام این تفاسیر می توان نتیجه گرفت که دونالد ترامپ بر اساس متدهای تجارت گونه ی خود سعی بر سلب ِ تدبیر از طرف های مقابل دارد. اما در گام داخلی (ایران)، در تدبیر ِ جنگ پوشالی آمریکا چه اهدافی نهفته شده است؟ اصولاً شبکه همکار غرب در ایران از وضعیت پیش آمده در آب های مدیترانه چه بهره برداری سیاسی می توانند انجام دهند؟ جبهه غربگرایان ثابت کرده است که در زمینه مباحثی چون دو گانه سازی از جنگ–صلح و یا دامن زدن به جنگ هراسی ید طولایی دارد. غربگرایان، قبل از بروز هر خشونتی توسط نیروهای غربی در منطقه و در برخی یادداشت ها و اظهار نظرهای امروز خود سعی بر باز کردن موضوع گفتگو در دو حوزه داخلی و خارجی را داشتند. عموم مباحث حوزه داخلی با رویکرد خروج سران فتنه از حصر بوده است. در این زمینه مصاحبه یکی از محکومین فتنه [با رسانه اعتماد آنلاین] و انتشار سخنان رئیس دولت اصلاحات در روز آغاز مناقشه نظامی در منطقه و تهدیدات آمریکا (روز گذشته) جای تأمل دارد. اما خط دوم پس از بحث گفتگوی ملی (داخلی)، گفتگوی خارجی در ابعاد منطقه ای بوده است. روزنامه شرق در سر مقاله امروز خود نسبت به عدم گفتگوی نظام جمهوری اسلامی با قدرت های جهانی موضعی همراستا با خواست اتحادیه اروپا گرفته است. شبکه همکار غرب با بهانه های جدیدتری که فرصت تهدیدات ترامپ به آن ها داده است به سمت برجام های ۲ و ۳ خواهد رفت. با توجه به اخبار رسانه ای شده در خصوص وضع تحریم های جدید وزارت خزانه داری آمریکا در هفته های آتی بر علیه ملت ایران، بهترین فرصت برای جبهه غربگرایان به دست خواهد آمد.

دونالد ترامپ با آگاهی نسبت به سه راهبرد فشار اقتصادی (تحریم)، تهدید به مثابه خروج از برجام و امید به جبهه غربگرایان سعی بر آن دارد تا علاوه بر پوک تر کردن و فرو ریختن بقایای برجام، پرونده جدیدی را در زمینه برجام منطقه ای–موشکی به پیمانکاری اتحادیه اروپا باز نماید. پیش بینی می گردد که جبهه غربگرایان در آینده ای نه چندان دور، با توجه به مذاکرات آمریکا و کره شمالی در زمینه موشکی، با سمبل قرار دادن این گفتگو به بهره برداری های سیاسی هر چه بیشتری دست بزنند. ایجاد رعب و وحشت نسبت به ترکش های داخلی جنگ احتمالی آمریکا با سوریه در افکار عمومی در همین راستا خواهد بود. همچنین دامن زدن به مسئله ی دولت پنهان در خصوص نوسان نرخ ارز، تشدید مسائل و بحران های اجتماعی، خورده پیرنگ هایی از ایجاد زمینه برای تحت فشار قرار دادن نظام جمهوری اسلامی در خصوص دو مسئله قدرت دفاعی و حضور در منطقه خواهد بود. ایدئولوژیِ  «دنیای فردا دنیای گفتمان‌ها است، نه دنیای موشک‌ها» مانند فشردن تپانچه مسابقه، فعالیت های آهسته و پیوسته جبهه غربگرایان را کلید زد؛ اما تهدیدات ترامپ بر علیه سوریه قطعاً در روزهای آتی بر شتاب برجام خواهی های غربگرایان خواهد افزود.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *