شناخت نفوذ، شاخص ها و بروندادها

نام نویسنده: حمیدرضا شاه نظری

شناخت نفوذ، ابعاد و ویژگی های آن و نحوه مقابله در برابر آن موضوعات مهمی است که باید به آنها پرداخته شود و یکی از مهمترین کارهایی که لازم است در مقابله با «نفوذ» و رسوا سازی و افشای آن انجام داد «گفتمان سازی جریان نفوذ» است

پیروزی انقلاب اسلامی در دوره ای از تاریخ بشر رخ داد که اندیشه وحی ستیز و مادی گرای غرب به بالاترین حد توسعه خود رسیده بود و توانسته بود با استعمار مادی و فرهنگی سلطه خود را در جهان بسط داده و فریاد پایان تاریخ و حاکم شدن اندیشه لیبرال سرمایه داری به عنوان نسخه نهایی و هژمون اندیشه بشری را سر دهد. در این وضعیت انقلاب اسلامی توانست با احیاء خط نورانی انبیاء و اولیاء و جبهه حق، صف آرایی جدیدی را در برابر جبهه مادی و باطل سلطه سامان دهد. اثرات وقوع انقلاب اسلامی به قدری سهمگین بود که از فردای تحقق آن جبهه ای متحد از نظام سلطه در برابر آن صف آرایی نمودند. منازعه انقلاب اسلامی و نظام جهانی سلطه در ابعاد و در حوژه های مختلف نظامی، امنیتی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی گسترده شده و همچنان ادامه دارد. در تاریخ دویست ساله اخیر ایران و به خصوص دوران مشروطه به بعد، به وضوح تلاش دشمن برای نفوذ در مقدرات کشور و تحت سلطه درآوردن آن را می توان دید. دقت در سرگذشت نفوذ در ایران می تواند ما را به شناخت بهتر شیوه‌های نفوذ، راه‌های نفوذ، عوامل نفوذ، ابزارهای نفوذ، روزنه‌های نفوذ و نتایج و تبعات نفوذ رهنمون گردد و با بصیرت افزایی از تکرار حوادث تلخ و ناگوار گذشته پیشگیری نماید. هدف اصلی دشمن از نفوذ در کشور مهمی مثل ایران، اثرگذاری بر تصمیمات و موضع‌گیری‌های مسئولین، نخبگان و رسانه‌ها و از طریق آنها اثرگذاری بر شعارها و آرمان‌های مردم است تا شاید راه تسلط دوباره بر ایران برایش فراهم شود. شناخت نفوذ و روش ها و بروندادهای آن مهمترین قدم در راه مقابله با آن است، چرا که این شناخت سبب می شود که با روشنگری بصیرت جامعه را در برابر جریان نفوذ افزایش داد و باعث به کنار رفتن و میرایی جریان نفوذ گردید.

گفتمان سازی نفوذ:
یکی از مهمترین راهبردهای نظام سلطه برای پیگیری این منازعه در سال های پس از پیروزی انقلاب، استفاده از حربه «نفوذ» بوده است که در زمان هایی برجستگی بیشتری داشته است. در جریان مذاکرات هسته ای در دولت یازدهم و به خصوص بعد از برجام، مقام معظم رهبری(مدظله العالی) درباره خطر نفوذ دشمن هشدارهای متعددی داده اند. ایشان در دیدار اعضای مجمع جهانی اهل بیت علیهم‌السلام و اتحادیه‌ی رادیو و تلویزیون‌های اسلامی در تاریخ ۲۶/۵/۱۳۹۴ با هشدار نسبت به طرح نفوذ آمریکایی ها فرمودند:
«نقشه‌ی دوّم دشمن نفوذ است؛ میخواهند در کشورهای اسلامی و در کشورهای این منطقه، یک نفوذی به‌وجود بیاورند که تا ده‌ها سال ادامه داشته باشد. امروز آمریکا آبروی گذشته را در این منطقه ندارد؛ میخواهند این را بازسازی کنند. در کشور ما هم قصدشان همین است؛ در ایران هم نیّتشان این است. آنها به خیال خودشان، در این جریان مذاکرات هسته‌ای -این توافقی که حالا نه در اینجا هنوز تکلیفش معلوم است، نه در آمریکا؛ هم اینجا معلوم نیست که رد بشود یا قبول، هم آنجا معلوم نیست که رد بشود یا قبول- نیّت آنها این بود که از این مذاکرات و از این توافق، وسیله‌ای پیدا کنند برای نفوذ در داخل کشور. ما این راه را بستیم و این راه را به طور قاطع خواهیم بست؛ نه نفوذ اقتصادی آمریکایی‌ها را در کشورمان اجازه خواهیم داد، نه نفوذ سیاسی آنها را، نه حضور سیاسی آنها را، نه نفوذ فرهنگی آنها را؛ با همه‌ی توان -که این توان هم بحمدالله امروز توان زیادی است- مقابله خواهیم کرد؛ اجازه نخواهیم داد.»
بر این اساس به نظر می رسد که خطر نفوذ در حال حاضر از هر زمان دیگری بیشتر است. از این رو شناخت نفوذ، ابعاد و ویژگی های آن و نحوه مقابله در برابر آن موضوعات مهمی است که باید به آنها پرداخته شود. به صورت کلان تر می توان گفت که یکی از مهمترین کارهایی که لازم است در مقابله با «نفوذ» و رسوا سازی و افشای آن انجام داد «گفتمان سازی جریان نفوذ» است که با انجام آن ماهیت نفوذ برای همگان آشکار می شود و این مهم به خنثی سازی و به حاشیه راندن آن کمک می کند. نوشتار حاضر تلاشی است برای «گفتمان سازی جریان نفوذ» با تبیین ویژگی ها و شاخص های نفوذ که از طریق این ویژگی ها و شاخص ها بتوان نفوذ را معرفی و افشاء کرد.

ویژگی های «نفوذ»:
برای «نفوذ» می توان ویژگی هایی برشمرد که برخی از آنها عبارتند از:
 هدف نفوذ؛ بسط سیطره نظام جهانی سلطه
نظام سلطه برای نفوذ در کشورها و در حوزه های مختلف آنها نیازمند استفاده از نیروهایی از درون همان کشورها هستند و به این منظور به حلقه سازی و در مراحل بعد به جریان سازی نفوذ اقدام می نمایند. از این رو حلقه ها و جریانات نفوذ مستقل و دارای اهداف خودبنیاد نیستند بلکه در برآیند نهایی پیاده کننده سناریوهای نظام جهانی سلطه هستند. به عبارتی دیگر هدف نهایی جریانات نفوذ، پیاده کردن نیات شوم نظام جهانی سلطه برای گسترش سیطره شیطانی این نظام بر کشورهای هدف است. از این رو برآینده نهایی عملکرد حلقه ها و جریانات نفوذ به سلطه کشیدن کشورهای هدف و تحقق اهداف پلید آنان است.

 نفوذ به صورت پنهانی و در پوشش های بدلی صورت می گیرد.
تحمیل اراده نظام جهانی سلطه بر کشورهای هدف از طریق نفوذ به صورت پنهانی و در پوشش های بدلی صورت می گیرد. به این معنا که حلقه یا جریانی که مجری یا عامل نفوذ می گردد به صورت کاملاً حساب شده و غیر آشکار و در پوشش های به ظاهر خیرخواهانه و ملی گرایانه برنامه نفوذ را پیگیری و پیاده می کند. با این وصف می توان مجریان نفوذ را یک جریان نفاق دانست که با پوشش های موجه هر جامعه – که برای مثال در جامعه ایران می توان از ژست انقلابی ، اسلامی و خیرخواه مردم بودن نام برد- خود را مطرح می کند و برنامه های نفوذ را به پیش می برد.

 سخت بودن شناسایی و فهم نفوذ توسط عامه مردم:
به دلیل روحیه نفاق آلود نفوذ و پیچیدگی رفتار آن، فهم و شناسایی خط نفوذ برای عامه مردم کمی سخت است، چرا که نفوذ در قالبی زیبا و با ظاهر موجه در مقام دفاع از مردم سخن می گوید و خود را پیگیر مطالبات مردم نشان می دهد و به دلیل نفاقی که دارد خود را هماهنگ با ارزش ها و آرمان های جامعه می شناساند.

 مراکز تصمیم سازی و حلقه های تئوریک مهمترین محمل نفوذ:
با توجه به اهمیت مراکز تصمیم سازی و تئوریک در صحنه اداره جامعه و تولید فکر و گفتمان در جامعه، حلقه های تئوریک مهمترین محمل برای شکل گیری جریانات نفوذ است و نظام سلطه با شناسایی چهره های نخبه اندیشه ای و فکری و با تأثیرگذاری بر آنها از طریق تولید افکار و گفتمان های انحرافی به پیشبرد اهداف خود می پردازند.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *