سناریو شبیه سازی بحران؛ تلاش برای فضا سازی علیه نظام

نام نویسنده: ابوالفضل صفری

بحران بی سابقه قطعی برق در خوزستان موجب اختلال در زندگی مردم شریف این منطقه از کشورمان شده است. در وهله اول به نظر می رسد که این بحران تنها حاصل بی تدبیری، سوء مدیریت، نداشتن برنامه ریزی و اولویت نداشتن مشکلات مردم برای دولت یازدهم است.

بحران بی سابقه قطعی برق در خوزستان موجب اختلال در زندگی مردم شریف این منطقه از کشورمان شده است. در وهله اول به نظر می رسد که این بحران تنها حاصل بی تدبیری، سوء مدیریت، نداشتن برنامه ریزی و اولویت نداشتن مشکلات مردم برای دولت یازدهم است. اما بی توجهی عجیب دولت یازدهم و حاشیه سازی حامیانش نشان می دهد که سناریوی دیگری در جریان است. در بهمن ماه ۱۳۹۲ بعد از مذاکرات ژنو، توزیع عجیب سبد کالا در میان مردم، جامعه ایران را شوکه کرد. وندی شرمن از مذاکره کنندگان امریکایی رسیدن غذا به مردم را نشانه ای از لطف غربی ها در حق ایرانیان و نتیجه مذاکرات جلوه داد. تصویری که از ایران آن روزها به جهان مخابره شد تفاوتی با تصاویر ارسالی از یک کشور قطحی زده و درگیر جنگ نداشت. مذاکرات هسته ای با سرعت بیشتری ادامه یافت و در نهایت برجام با عقب ماندگی های محسوس نسبت به توافقنامه ژنو متولد شد.

به نظر می رسد بحران آب و برق در جنوب کشور نیز اما از جنس همین بحران سازی ها باشد. عدم حضور مسئولان دولتی در صحنه در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آن هم در استان مهمی چون خوزستان نشان دهنده سناریو مهمی در پس پرده این بحران سازی ها در حال تحقق است که می توان دلایل زیر را برای آن برشمرد:

  1. ناکارآمد جلوه دادن نظام
  2. تغییر جهت اعتراضات مردمی از ناکارآمدی اعتدالی ها و اصلاح طلبان به سمت نظام
  3. آغاز مذاکرات منطقه ای در فضای رسانه ای تهییج شده ناشی از بحران
  4. عینی سازی نتایج دوگانه جنگ صلح (زمانی که برف و باران در کشور تبدیل به بحران می شود جنگ با آمریکا با کشور چه خواهد کرد؟)
  5. به انفعال کشاندن نظام در حراست از آرمان ها و اصولش برای جلوگیری از وقوع بحران های مشابه برای مردم

در نتیجه:

در بی توجهی مطلق دولت و حامیانش نسبت به بحران ها و رنج مردم، نهادها و نیروهای انقلابی باید با تمام توان به یاری مردم شتافته و منتظر مدیران اشرافی  نمانند. مردم شریف و نجیب ایران هم بارها ثابت کرده اند که هوشمندتر از بازی طراحی شده توسط هر مدعی آشنایی هستند.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *