سلمان بن عبدالعزیز و چالش توازن قدرت در عربستان

نام نویسنده: نورالدین حداد

تحرکات اخیر فرزند سلمان بن عدالعزیز ، محمد بن سلمان که حالا دیگر او را باید پادشاه سایه نشین سرزمین حجاز دانست به نوبه ی خود ترکیبی از تعارضات حاکم در بدنه ی سیاسی حکومت موروثی آل سعود است.

تحرکات اخیر فرزند سلمان بن عدالعزیز ، محمد بن سلمان که حالا دیگر او را باید پادشاه سایه نشین سرزمین حجاز دانست به نوبه ی خود ترکیبی از تعارضات حاکم در بدنه ی سیاسی حکومت موروثی آل سعود است. پس از سخنان ترامپ بر علیه عملکرد دولت اوباما در قبال عربستان سعودی ، فرزند پادشاه عربستان طی دیداری رسمی وارد واشنگتن شد. پس از بازگشت او به عربستان سعودی تغییرات ملموسی در وضعیت سیاسی این کشور رخ می دهد:

  • استعفای اجباری سفیر واشنگتن و جایگزینی دیگر فرزند سلمان یعنی خالد بن سلمان
  • تعیین مشاوران نزدیک سلمان بن عبدالعزیز به عنوان امیران سرزمین های حائل ، باحه و مرزهای شمالی
  • تعیین دیگر فرزند پادشاه عربستان به عنوان وزیر مشاور ارشد در امور انرژی عربستان ( عبدالعزیز بن سلمان)
  • تغییر فرمانده نیروهای زمینی ارتش عربستان و تعیین فهد بن ترکی به عنوان فرمانده

تغییرات فوق عموما بر پایه سه مدار اقتصادی، سیاست خارجی و انرژی صورت گرفته است. سفرهای متعدد نمایندگان عربستان سعودی به واشنگتن هرباره باعث ایجاد تغییرات اساسی در عربستان سعودی شده است. با این حال می توان نتیجه گرفت که این تغیرات با کمک دولتمردان اقتصادی ترامپ و به جهت تغییر نظر وی در خط و مشی عربستان سعودی رخ داده است. با توجه به پیشنه حذف سیاسی فرزندان ِ فیصل ،  برادر سلمان ، به طور مثال سعود بن فیصل ، ترکی بن فیصل و . . . همچنین کمرنگ شدن حضور دیگر طوایف آل سعود در نزاع قدرت و ثروت ،  می توان در آینده ای نه چندان دور وضعیت حاکم را در چند بعد مورد آینده پژوهی قرار داد:

  • پادشاه عربستان با حذف خاندان قدرتمند فیصل قدرت اجرایی عربستان را هر چه بیشتر در اختیار خواهد گرفت.
  • سلمان بن عبدالعزیز در صدد طرح ریزی ولیعهدی فرزند خود یعنی محمد بن سلمان خواهد شد
  • با توجه به وضعیت وخیم سیاست خارجی عربستان سعودی در میان کشورهای مسلمان ، پادشاه عربستان با تغییر کابینه و سوق دادن آن به نفع خواسته های آمریکا در صدد حمایت امنیتی – سیاسی واشنگتن از ریاض برخواهد آمد.
  • با توجه به اخبار رصد شده از وضعیت جسمانی پادشاه عربستان در ماه های اخیر و نزاع قدرت در میان خاندان سلطنتی احتمال بروز جنگ های لفظی و سپس داخلی در حکومت آل سعود بیشتر خواهد شد.
  • بدون شک محمد بن سلمان ، قدرت بعدی عربستان سعودی خواهد بود. او با دست اندازی بر قدرت نظامی و اجرا اصلی پروژه ی شیعه هراسی در خاورمیانه به نمایندگی دولت آمریکا ، سعی خواهد کرد روزنه های اقتصادی – سیاسی بیشتری را در اختیار ترامپ قرار داده تا در صورت نزاع داخلی ، دولت آمریکا تنها از وی حمایت نماید.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *