روحانی از فراموش شدن می ترسد

نام نویسنده: سعید درویشی

تحلیل رفتاری روحانی در ماه های اخیر بالاخص از شهریور ماه سال جاری تا امروز را باید در قالب ترکیبی از واکنش های برنامه ریزی شده و آنی بررسی کرد.

تحلیل رفتاری روحانی در ماه های اخیر بالاخص از شهریور ماه سال جاری تا امروز را باید در قالب ترکیبی از واکنش های برنامه ریزی شده و آنی بررسی کرد. واکنش هایی که بخش زیادی از آن برای ماه های پیش رو برنامه ریزی شده است و بخش دیگر کاملاً منبعث از شرایط روحی رییس جمهور می‌باشد. در لیست زیر به رفتارهای روحانی دقت کنید:

 1. پیروزی جبهه مقاومت در حلب: سکوت و تلاش برای مصادره به نفع برجام
 2. پیروزی ترامپ: سرخوردگی از تحلیل غلط همراه با سکوت
 3. مشکلات ویزا: سکوت
 4. پلاسکو: مقصر تراشی همراه با شوی رسانه ای
 5. بحران اهواز: ابتدا سکوت و سپس واکنش همراه با انفعال
 6. انفجار قطار در سمنان: سکوت
 7. مجمع ملی سلامت: حمله به ارگان های انقلابی کشور با چاشنی مقصر تراشی برای شکست برجام
 8. لغو سخنرانی علی مطهری: شوی رسانه ای و تلاش برای دو قطبی سازی
 9. لغو کنسرت در مشهد: شوی رسانه ای و تلاش برای دو قطبی سازی
 10. فوت آقای هاشمی: تلاش ناکام برای تصاحب جایگاه سیاسی وی

این موضوعات را بگذارید در کنار سخنان وی درباره زنان، نقش نظامیان در عرصه سیاسی، مشکلات زیست محیطی و در نهایت حمله به منتقدان برجام. در نگاه اول این لیست بسیار مغشوش است ولی با دقت می توان سه تاکتیک مهم را در آنها مشاهده نمود:

 1. دو قطبی سازی: بالاخص در زمینه اجتماعی مانند زنان و اختلافات مذهبی
 2. فرافکنی در عرصه مدیریتی: بالاخص در زمینه شکست برجام و تلاش برای مقصر سازی از ارگان های انقلابی و تبرئه خود
 3. حامی سازی در خارج از کشور: تلاش برای نزدیک شدن به دولت ترامپ، بهبود رابطه با عربستان، مسامحه با ترکیه و جبهه ضد ایرانی

رفتار روحانی دو بخش دارد، بخش اول که با هدف ترمیم سبد رأی خود در داخل و ارسال پالس برای غرب است که کاملاً برنامه ریزی شده است و بخش دوم که کاملاً غیر ارادی است همچون عصبانیت و حمله به مخالفان در مواقع فشار روانی.

نتیجه :

در روزها و ماه های آینده که شرایط برای روحانی همچون گذر از میان طوفان خواهد شد باید منتظر افزایش محسوس رفتارهای عصبی از وی باشیم، رفتاری که به اعضای کابینه نیز سرایت کرده است. روحانی و کابینه سالمند وی توان تحمل فشارهای روانی بالاخص از سوی مردم را ندارد چون ایده های وی شکست خورده و دوستان نیز منتظر فرصت برای عبور از وی هستند. روحانی نه هاشمی هست که سیاست پیشه کند نه توان لازم برای بازی در سطح بزرگان را دارد بنابراین در صورت شکست در انتخابات باید به دنبال ثبت خاطرات خود باشد.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *