رصد رسانه ای هوشمند (۸)

نام نویسنده:

در فرمان جدید ترامپ مبنی بر ممنوعیت سفر اتباع 6 کشور به آمریکا، ایران حامی تروریسم معرفی و مصداق تروریسم هم حزب الله لبنان و گروه های مقاومت در فلسطین و عراق عنوان شده است.

فصل جدید همکاری ترامپ و جبهه غربگرا برای اجرای برجام منطقه ای

در فرمان جدید ترامپ مبنی بر ممنوعیت سفر اتباع ۶ کشور به آمریکا، ایران حامی تروریسم معرفی و مصداق تروریسم هم حزب الله لبنان و گروه های مقاومت در فلسطین و عراق عنوان شده است. مصداق دیگر حمایت ایران از تروریسم در این فرمان، همکاری نکردن با آمریکا در مبارزه با تروریسم است. در واقع کانون اصلی اتهامات دولت ترامپ بر علیه ایران اتهام حمایت از تروریسم و مسئله همکاری نکردن با آمریکا در مبارزه با تروریسم است.

طی ماه های اخیر جبهه غربگرا در داخل کشور تلاش زیادی برای کشاندن ایران به مسیر همکاری با محور غربی-عربی-عبری در منطقه انجام داده است. روی کار آمدن دولت ترامپ در آمریکا هم موجب تشدید این فعالیت ها شد. جبهه غربگرا با برجسته سازی محور غربی-عربی-عبری و دیوانه جلوه دادن ترامپ، ساختن دو قطبی جنگ-صلح را آغاز کرد. کارکرد این دو قطبی؛ انحراف افکار عمومی از شکست برجام۱، وحشت آفرینی با محتوم نشان دادن جنگ آمریکای ترامپ علیه ایران، تخریب اقتدار و نفوذ منطقه ای کشور و فضا سازی برای تحقق برجام۲ یا برجام منطقه ای است.

آمریکای ترامپ در مسیر آمریکای اوباما برای تحمیل برجام های سریالی به ایران، از پرونده هسته ای عبور کرده و به پرونده مقاومت و نفوذ منطقه ای ایران آمده است. در این راهکار:

  1. آمریکا تلاش می کند با همکاری متحدان منطقه ای خود دو قطبی جنگ-صلح را برای مردم ایران عینی تر کند. به نظر می رسد آمریکا با افزایش لفاظی ها و تهدیدهای محور غربی-عربی-عبری، خبرسازی یا رویداد سازی علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در خلیج فارس، داستان پردازی درباره حضور نظامی ایران در یمن و تشدید تحریم ها و محدودیت ها به بهانه پرونده نفوذ منطقه ای و مقاومت، به دنبال عملیاتی کردن برجام منطقه ای خواهد بود.
  2. شبکه همکار غرب در داخل کشور نیز دوگانه جنگ-صلح را ضریب داده و با مصداق تراشی برای این دوگانه، تلاش خواهد کرد فشار اجتماعی ایجاد کند. در این مسیر باید مقاومت و نفوذ منطقه ای تخریب شود. همچنین برای انحراف افکار عمومی از بی ثمر بودن برجام هسته ای، مقاومت و نفوذ منطقه ای ایران را عامل اصلی مشکلات اقتصادی کشور معرفی و کارکرد برجام هسته ای (برجام یک) را دور کردن جنگ از ایران جلوه دهند. در همین راستا یکی از نظریه پردازان توسعه وابسته گرا گفته است که برای داشتن روابط معقول با قدرت جهانی و به توسعه رسیدن، ایران باید کشوری آرام باشد. یکی دیگر از اعضای جبهه غربگرا نیز مقاومت و نفوذ منطقه ای ایران را با برچسب نظامی گری تخریب کرده و از آن به بختکی که سیاست خارجی کشور را در منطقه به حاشیه برده، تعبیر نموده است.

نتیجه :

یکی از مهم ترین اهداف دولت ترامپ در غرب آسیا، عملیاتی کردن برجام منطقه ای برای ایران است. لذا شبکه همکار غرب در داخل کشور هجمه ها به نفوذ و اقتدار منطقه ای ایران، نهادهای انقلابی و اصول و مبانی انقلاب اسلامی را تشدید خواهد کرد. همچنین شبکه همکار غرب  در داخل کشور تلاش خواهد کرد برای رسیدن به برجام منطقه ای از فضای انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۶ نهایت استفاده را ببرد.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *