رصد رسانه ای هوشمند (۷)

نام نویسنده:

اختلافات بین مجلس شورای اسلامی، مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان قانون اساسی در روزهای اخیر، بهانه ای شده است برای فضا سازی جبهه غربگرا و غیر همسو با انقلاب اسلامی بر علیه مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان قانون اساسی.

شورای نگهبان و مجمع تشخیص؛ از خنثی سازی تا تلاش برای تصاحب

اختلافات بین مجلس شورای اسلامی، مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان قانون اساسی در روزهای اخیر، بهانه ای شده است برای فضا سازی جبهه غربگرا و غیر همسو با انقلاب اسلامی بر علیه مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان قانون اساسی. به نظر می رسد هجمه های انجام شده توسط این جریان ها برای تحقق موارد ذیل است:

  1. درباره شورای نگهبان قانون اساسی: در برخورد با شورای نگهبان قانون اساسی دو محور اساسی وجود دارد:
  • حاشیه سازی برای انتخابات ۹۶: این محور طی ماه های اخیر با ادعای دخالت نظامیان در انتخابات، القای مهندسی انتخابات و توطئه برای رد صلاحیت رئیس دولت یازدهم فعال بوده است. در این محور تخریب شورای نگهبان برای منفعل کردن این نهاد انقلابی، دو قطبی سازی سیاسی در جامعه، توجیه رفتارهای فتنه گران در سال ۸۸ و ایجاد مظلومیت برای شبکه همکار غرب در داخل کشور انجام می شود.
  • تحدید شورای نگهبان: در این محور که همواره از سوی جریان های غیر همسو و معاند با انقلاب اسلامی فعال نگه داشته شده، طی ماه های اخیر ادعاهایی نظیر بدعت بودن اقدامات شورای نگهبان قانون اساسی، خلاف شرع و قانون بودن نظارت استصوابی و مخل انتخابات آزاد بودن این شورا مطرح شده است. این محور با هجمه به شورای نگهبان قانون اساسی و نظارت استصوابی تلاش می کند فلسفه وجودی این شورا و نظارت را زیر سوال برده و در نهایت بستر را برای تحدید شورای نگهبان قانون اساسی یا انفعال آن فراهم کند.
  1. درباره مجمع تشخیص مصلحت نظام: جبهه غربگرا بعد از فوت آقای هاشمی رفسنجانی فضا سازی برای اثرگذاری بر رئیس جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام را آغاز کرد، این فضا سازی ها با ادعای بحرانی شدن وضعیت نظام در نبود هاشمی رفسنجانی همراه بود. امروز هم جبهه غربگرا تلاش می کند با هجمه به مجمع تشخیص مصلحت نظام، وضعیت نظام را آشفته نشان داده، به غربگراها و حامیانشان ضریب داده، آیت الله موحدی کرمانی را تخریب و در انتخاب رئیس جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام اخلال ایجاد کنند و اثرگذار باشند. این محور به جبهه غربگرا این فرصت را می دهد تا با انتخاب شدن فردی انقلابی، زمینه را برای تحدید جایگاه و موقعیت مجمع تشخیص مصلحت نظام فراهم کند.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *