رصد رسانه ای هوشمند (۶)

نام نویسنده:

انتخابات96؛ آغاز یارکشی غرب برای همکاری در داخل کشور

انتخابات۹۶؛ آغاز یارکشی غرب برای همکاری در داخل کشور

جریان غربگرا طی دو ماه اخیر دستخوش اختلافات درونی شدیدی شده است. به صورت خلاصه موارد اختلافی مهم را می توان بدین ترتیب نگاشت:

  1. طرح کاندیدای پوششی از سوی حزب اعتماد ملی
  2. اختلاف بر سر حدود و میزان اثر گذاری شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان و جبهه هماهنگی اصلاحات
  3. اختلاف بر سر تعیین جانشین آقای هاشمی برای ایفای نقش فصل الخطاب حزبی
  4. نارضایتی اصلاح طلبان و شکاف در بحث کیفیت رابطه دولت و تجدید نظر طلبان
  5. شکاف مرکز بدنه (هسته تصمیم گیر – بدنه اجتماعی بالاخص جوانان)
  6. اختلاف شدید درباره نحوه موضع گیری در برابر ناکار آمدی و شکست اقتصادی دولت
  7. تضادهای بسیار شدید پیرامون پروژه آشتی ملی و فرآیند تعامل با نظام و حدود آن

این موارد برخی و مهم ترین محورهای اختلافی درونی جریان غربگرا در آستانه ورود به انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۶ است. به نظر می رسد این انتخابات، نقطه اوج گیری اختلافات است، زیرا در هر دو صورت شکست یا پیروزی روحانی عوارض مهمی در پی خواهد داشت:

پیروزی روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۶ :

در صورت پیروزی روحانی، تجدید نظر طلبان در وضعیت بدی گرفتار خواهند شد و در دولت جدید جایگاه چندانی نخواهند داشت که این به معنای شکست اتحاد تاکتیکی در جریان غربگرا خواهد بود. همچنین این پیروزی، تجدید نظر طلبان (بالاخص قشر جوان) را به سمت رفتارهای رادیکال سوق خواهد داد.

شکست روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۶ :

شکست روحانی یعنی بزرگترین تحول سیاسی- اجتماعی کشور. مقصر تراشی، خود افشاگری، تلاش برای عبور از ساختار های درون حزبی توسط قشر جوان و رادیکال، ارتباط گسترده با اپوزیسیون و در نهایت پوست اندازی اجتماعی- هویتی جریان غربگرا را می توان مهم ترین نتایج شکست روحانی برای تجدید نظر طلبان دانست.

پ.ن: بزرگترین مشکل تجدید نظر طلبان که سبب شده است طی ۱۲ سال اخیر همیشه نقش دوم را ایفا کنند، می توان حرکت تند آنها به سمت پراگماتیسم دانست. عبور از هویت سیاسی و ترویج راهبرد ماندن در ساخت قدرت به هر قیمتی، سبب شده است تا توان نقش آفرینی مستقل را از دست بدهند.

نتیجه:

به نظر می رسد با توجه به ضعف شدید جریان تجدیدنظر طلب و اشتباهات راهبردی آنان، که سبب شده تا دچار بحران هویت شوند، غرب به دنبال همکار جدید در داخل ایران باشد تا با همکاری و هم افزایی این جریان جدید و تجدیدنظرطلبان، این ضعف جبران گردد.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *