رصد رسانه ای هوشمند (۵)

نام نویسنده:

طی روز های اخیر جریان غربگرای داخلی و ضد انقلاب خارج نشین در عرصه رسانه رویکردی متفاوت را در قبال انتخابات ریاست جمهوری 96 اتخاذ کرده اند.

بازنمایی فتنه ۸۸؛ تلاش برای امتیاز گیری از نظام

طی روز های اخیر جریان غربگرای داخلی و ضد انقلاب خارج نشین در عرصه رسانه رویکردی متفاوت را در قبال انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ اتخاذ کرده اند. این رسانه ها به صورت جدی، قطعی بودن پیروزی روحانی در انتخابات سال آینده را بزرگنمایی کرده و عدم انتخاب وی را حاصل تقلب گسترده نظام بیان می کنند.به نظر می رسد در روز های آینده شاهد برجسته و روشن تر شدن این خط خبری باشیم که در محورهای زیر فعال خواهد شد:

  1. تبلیغ گسترده کلید واژه مهندسی انتخابات: این کلید واژه فعلاً در فضای رسانه ای ضد انقلاب مطرح هست.
  2. ترویج شکاف در رأس حاکمیت: تحلیل های رسانه های فارسی زبان خارجی از سخنان دیروز روحانی و تبلیغ گسترده آن نشانگر این رویکرد است.
  3. تبلیغ حمایت رهبری از فعالیت جریان تجدید نظر طلب: تصویر سازی از جریان غربگرا به عنوان جریان مظلوم عرصه سیاست داخلی علیرغم حمایت های مقام معظم رهبری.
  4. فعال سازی بدنه اجتماعی از هم پاشیده: این بدنه طی سال های گذشته عملاً از بین رفته است اما تبلیغ دوباره بحث تقلب در انتخابات می تواند با بازنمایی شرایط قبل از فتنه ۸۸ به شکل گیری دوباره این بدنه کمک کند.
  5. به حاشیه بردن کارنامه دولت: ایجاد این فضای روانی بشدت سنگین (به خاطر اهمیت موضوع) سبب خواهد شد بررسی کارنامه دولت بنام تلاش برای سیاه نمایی مخالفان به حاشیه برود.
  6. التهاب آفرینی با بدنه اجتماعی در صورت شکست: مهم ترین نتیجه این تغییر رویکرد ضد امنیتی را می توان در روزهای بعد از شکست احتمالی روحانی مشاهده نمود. بدنه اجتماعی تحریک شده و فعال، افکار عمومی توجیه شده و در نهایت وقوع شرایط عینی سبب خواهد شد تا جریان غربگرا برای التهاب آفرینی و ضمناً فشار به دولت بعدی دارای اهرم های لازم باشد.

پ.ن: بخشی از این سناریو به صورت غیر ارادی در آستانه انتخابات رخ خواهد داد، بنابراین باید توجه کرد که کاربرد اصلی آن فقط محدود به عملیات رسانه ای نیست. کارکرد واقعی این سناریو را می توان تلاشی برای بازنمایی فتنه ۸۸ (با توجه به حساسیت کلیت نظام و بخش بزرگی از جامعه به این موضوع) به عنوان اهرمی برای فشار به نظام برای کسب امتیاز دانست. بازنمایی فتنه ۸۸ یعنی تلاش برای به انفعال کشاندن نظام.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *