در شورای شهر چه خبر است؟

نام نویسنده: نورالدین حداد

شروع پر تب و تاب شورای شهر تهران، آن هم در روزهایی که شورا در کش و قوس انتخاب شهردار بود مبین وضعیت شورای سیاست زده جدید امروز است.

شروع پر تب و تاب شورای شهر تهران، آن هم در روزهایی که شورا در کش و قوس انتخاب شهردار بود مبین وضعیت  شورای سیاست زده جدید امروز است. در هفته ی گذشته یکی از روزهای سخت شورای شهر تهران برگزار شد. درگیری لفظی برخی از نمایندگان شورای شهر با محمد علی نجفی و خروج جلسه از وضعیت استاندارد ِخود نشان دهنده ی  همین روزهای سخت است. اگر چه این اعضاء، حواشی  به وجود آمده را تکذیب کردند اما اخبار بسیار موثقی از بالا گرفتن شکاف در بین تفکرات موجود در شورای شهر سیاست زده خبر می دهد. امروز شورای شهر تهران نقطه عطف بزرگی برای جبهه غربگرایان است.

استناد این مسئله را می توان با چند دلیل تحلیل نمود:

  • اتکای امروز نیروهای جبهه غربگرایان برای نفوذ بیشتر به شورای شهر تهران به واسطه فرمان خصوصی صادر شده از دفتر سید محمد خاتمی به سرحلقه برخی طیف های رادیکال است. بازتاب رسانه ای اول این جلسه خصوصی ، اخبار منتشر شده ای از تشکیل شورای نظارتی توسط نزدیکان خاتمی نسبت به عملکرد شهرداری و شواری شهر بود.
  • نیروهای سیاسی جبهه غربگرایان در دولت دوم روحانی سهمیه عددی کمتری داشته [اگر چه هنوز در پست های مهم حضور فعال دارند] و تراکم این حجم از نیروهای غیر فعال باعث ورود خاموش آن ها به شورای شهر و شهرداری شده است. به طور مثال کادر سازی از طریق انتقال برخی فعالان دانشجویی سابق به قسمت های اجتماعی و فرهنگی شهرداری موید همین مسئله ی بسیار مهم است.
  • بیانیه حزب اتحاد ملت تهران بزرگ (مورخه ۹۶/۹/۲۵) که می توان آن را به اهرم فشار جدید نیروهای نزدیک به خاتمی نسبت به عملکرد شورای شهر تفسیر نمود یکی دیگر از دلایلی است که وضعیت شورای شهر تهران را می توان نقطه عطف یک چالش اساسی دانست. به همین جهت اظهار نظرهای اخیر برخی اعضای این حزب را هم بر اساس این چارچوب می توان تحلیل نمود.
  • پایگاه سازی اجتماعی بر اساس راهبرد بازیابی سیاسی، دیگر دلیل مهم این عطفیت است. جبهه غربگرایان با توجه به بی اعتنایی آگاهانه حسن روحانی به برخی مطالبات نیروهای رادیکال این جبهه، تمرکز اصلی خود را در راستای حضور در بستر فعال و وسیع شورای شهر و شهرداری می بینند؛ تا این گونه بتوانند بر پایگاه های اجتماعی خود سرمایه گذاری های روز افزون تری نمایند.

محمد علی نجفی که به گمان برخی از تحلیلگران، نامزدی غیر سیاسی تر و اصولاً تکنوکرات در مباحث مدیریتی بود در حال تبدیل به یک شهردار کاملاً سیاست زده است. به نظر می رسد که از شورای شهر تهران اخبار بسیار مهم تر و البته حواشی بسیار پیچیده تری را باید انتظار داشت. با توجه به آن که گرایش اغلب افراد حاضر در شورای شهر این دوره از حزب کارگزاران سازندگی است، ایجاد یک شورای نظارتی از حزب اتحاد ملت نوید کش قوس دامنه داری را می دهد که حتی می تواند بر مبنا و نحوه انتخاب و پوشش تبلیغاتی نامزد یا نامزدهای بعدی جبهه غربگرایان در انتخابات ریاست جمهوری سایه افکنده  و به استیضاح محمد علی نجفی در آینده ای نه چندان دور منجر گردد.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *