در دولت دوم روحانی شاهد چه چیزهایی خواهیم بود؟

نام نویسنده: نورالدین حداد

پس از انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس دولت دوازدهم، می توان این کنش اجتماعی – سیاسی جامعه را با توجه به طیف سنجی افکار دولت مردان غربگرا مورد بررسی قرار داد

پس از انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس دولت دوازدهم، می توان این کنش اجتماعی – سیاسی جامعه را با توجه به طیف سنجی افکار دولت مردان غربگرا مورد بررسی قرار داد:

  • ۱۶ میلیون منتقد جدی که توانایی کنش های اجتماعی را دارند و می‌تواند هم در عمق هویتی و هم در گستره آماری خود رشد کند در ۴ سال آینده یکی از موانع جدی روحانی خواهد بود که دولت نمی تواند به راحتی آنها را نادیده بگیرد.
  • مهمترین حربه دولت در عرصه مواجه با منتقدان اصطلاح “دولت قبل” بود که با این انتخاب دیگر این شیوه کارآیی ندارد و باید دولت پاسخگو باشد.

با بررسی دو نکته فوق و همچنین ساز و کار موجود در میان جبهه ی غربگرا می‌توان خود را آماده ملاقات با رویه  متفاوت تری از منش سیاسی دولتمردان کرد، به طور مثال: حسن روحانی قطعاً برای برون رفت از انتقادات گذشته در خصوص فرسوده بودن مردان دولتش دست به تغییرات اساسی در چهار چوب دو اصل می زند. نخست پایین آوردن «سن آوراژ» وزراء و دوم استفاده بیشتر از افرادی که در مجلس نهم نتوانستند تأیید صلاحیت اخذ کنند. او این بار بیشتر از پیش وام دار جریان غربگرا است؛ زیرا از دیپلماتی منفعل در سال ۹۱، رئیس جمهوری دو دوره ای در سال ۹۶ ساخته اند.

سیاست داخلی: سیاست دولت دوازدهم نسبت به منتقدان علاوه بر سیاست های گذشته اندکی میل به وضعیت تهاجمی تر خواهد داشت. از این رو باید شاهد دولتی سلبی نسبت به منتقدان باشیم. پیش بینی می شود دولت حسن روحانی با دستکاری در بودجه  برخی نهادهای منتقد وضعیت حادتری را در جامعه رسانه ای و سیاسی کشور ایجاد کند.

بین المللی: برجام های ۲ و ۳ و ۴ قطعاً در راه خواهند بود. دولت دوازدهم با دستاویز کردن قدرت نظامی (موشکی) کشور در عرصه ی انتخابات به استقبال این هدف رفته است. همچنین باز شدن باب گفتگو با دولت های غربی در خصوص مباحث حقوق بشری را نیز احتمال می رود. از تبلیغات حسن روحانی در دوران پیش از انتخابات و همچنین خُلق و خوی سیستم دیپلماسی دولت یازدهم این آینده دور از ذهن نخواهد بود.

منطقه ای: پر رنگ شدن سایه جنگ و زیاده خواهی توسط جبهه عربی در منطقه؛ دستاورد دیگری از سیاست خارجی دولت دوازدهم خواهد بود. با سفر دونالد ترامپ و تزریق مجدد روحیه جنگ طلبانه و نیز دمیدن بر شکمبه ی آل سعود، واکنش فوق قابل پیش بینی است.

اجتماعی: با توجه به سیاست تقویت جنبش های مدنی و البته غیر قانونی در دو دولت جبهه غربگرا (اصلاحات و اعتدال) و همچنین اخذ اکثر کرسی های مدیریت شهری در کشور، پیش بینی می شود حسن روحانی با بازتر کردن چارچوب های این جنبش ها، دست به بدعت های بیشتری بر ضد مصالح ملی و افزایش اختیارات به افراد رادیکال با عقاید سیاسی و اجتماعی کنترل ناشدنی بدهد.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *