خون بازی برای برجام منطقه ای

نام نویسنده: ابوالفضل صفری

همزمان با شناسایی آخرین شهید حادثه تروریستی 17 خردادماه، فعالان رسانه ای غربگرا در توییتر برای برجام منطقه ای هشتگ زدند.

همزمان با شناسایی آخرین شهید حادثه تروریستی ۱۷ خردادماه، فعالان رسانه ای غربگرا در توییتر برای برجام منطقه ای هشتگ زدند. این عناصر همسو با عناصر ضد انقلاب خارج نشین با کاسبی ترور مدعی شدند که دیگر ایران جزیره ثبات نیست و برای منافع ملی و در امان ماندن از تروریسم باید با عربستان وارد مذاکره شد و به صلح رسید. برجام منطقه ای یکی از برجام های سریالی است که برای نرمالیزاسیون جمهوری اسلامی ایران تدارک دیده شده است. اندیشکده های غربی که طراح اصلی برجام ها هستند، معتقدند که برای تأمین منافع غرب باید نفوذ و اقتدار منطقه ای ایران از بین رفته و هیچگاه ایران اقتدار منطقه ای نداشته باشد. همچنین بعد از نابودی نفوذ و اقتدار ایران، بالکانیزاسیون منطقه غرب آسیا به اجرا درآید.

به نظر می رسد برای تحقق برجام منطقه ای باید دو گام اساسی ذیل همزمان برداشته شود:

  1. ایجاد فشار اجتماعی علیه سیاست منطقه ای نظام: ایجاد فشار اجتماعی برای وادار نمودن نظام به تغییر رفتار، نیاز به تغییر ادراک جامعه نسبت به سیاست های منطقه ای نظام دارد. بنابراین با توجه به رفتار غرب و غربگرایان طی روزهای اخیر ، ایجاد فشار اجتماعی از طریق رویکردهای ذیل پیگیری خواهد شد:
  • تحریم های اقتصادی به بهانه نفوذ منطقه ای جمهوری اسلامی ایران: دور جدید تحریم ها سیاست منطقه ای کشور را هدف قرار گرفته است. این تحریم ها به دنبال تکرار مدل بهینه شده برجام هسته ای است. این بار، شبکه همکار غرب در داخل کشور، مشکلات اقتصادی را به تحریم های ناشی از نفوذ و اقتدار منطفه ای ایران گره خواهد زد.
  • افزایش اقدامات تروریستی در داخل کشور: به نظر می رسد غرب به دنبال تکرار تجربه ساقط کردن هواپیمای مسافربری ایران در خلیج فارس برای رسیدن به قطعنامه است. هشتگ زنی کاسبان ترور برای برجام منطقه ای یکی زا نشانه های این رویکرد است. قطع یقین عملیات های تروریستی گسترده تر، شوک بیشتری می تواند به جامعه وارد کرده و غربگرایان با تشکیک در سیاست های منطقه ای نظام و مقصر تراشی از نهادهای انقلابی، اعتبارزدایی از نظام را کلید خواهند زد.
  • فریب افکار عمومی با قلب واقعیت ها: فعالان رسانه ای غربگرا می کوشند با بهره گیری از شبکه در هم تنیده ای از هزاران سایت، صدهای شبکه ماهواره ای، هزاران کانال و صفحه در شبکه های اجتماعی، روزنامه های زنجیره ای واقعیت های منطقه را قلب نموده و برای جامعه تصویر مورد علاقه را بسازند. یکی از این واقعیت های قلب شده، پیدایش داعش بعد از حضور مستشاری ایران در سوریه است. این محور برای مشروعیت و اعتماد زدایی از نظام به صورت جدی پیگیری خواهد شد.
  1. ایجاد حاکمیت دوگانه و استفاده از مسئولان: غرب از طریق نفوذ، فضاسازی و ارعاب تلاش می کند مسئولان را وادار به بازی در زمین خود کند. مسئولان رادیکال شده ای که برای منافع جناحی و پیروزی کثیف در انتخابات از خطوط قرمز نظام عبور نموده اند، همکار غرب در ایجاد برجام منطقه ای هستند. تشکیک در سیاست های کلان نظام، اتخاذ مواضعی متفاوت و متناقض با سیاست های منطقه ای، ناکارآمد و هزینه زا جلوه دادن سیاست های نظام در منطقه، سنگ اندازی در حمایت از مقاومت در منطقه، بخشی از اقداماتی است که توسط مسئولان غربگرا انجام خواهد شد.
  • برجام منطقه ای در صورت تحقق چه شرایطی برای ایران ایجاد خواهد کرد؟

غرب، برجام منطقه ای را برای از بین بردن نفوذ و اقتدار منطقه ای ایران می خواهد. لذا با توجه به شرایط منطقه مانند برجسته شدن موضوع استقلال کردستان عراق، پراکنده شدن تکفیری ها در منطقه، بلندپروازی های عربستان و ترکیه در منطقه، گسترش ناامنی و حضور نظامیان غربی در افغانستان، استقبال علنی رژیم صهیونیستی از تجزیه عراق و سوریه، وجود انبوهی از بازیگران غیردولتی در منطقه، گسست های عمیق قومیتی و مذهبی در غرب آسیا، به نظر می رسد برجام منطقه ای در صورت محقق شدن، منجر به از بین رفتن منافع درازمدت ایران در غرب آسیا، تجزیه عراق و سوریه، تشکیل اسراییل های تکفیری کوچک در همسایگی ایران، گسترش تفکر وهابیت در منطقه، تحدید ایران در منطقه، افزایش بی ثباتی و ناامنی در غرب آسیا و روزمره شدن حوادث ۱۷ خردادماه ۱۳۹۶ در داخل کشور خواهد شد. کشوری که با محقق شدن برجام منطقه ای با انبوهی از بحران های تجزیه طلبی مواجه شده و در نهایت، ایرانستان از کتب ادبی به کتب تاریخی و سیاسی راه پیدا خواهد کرد.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *