جبهه غربگرایان در بازی جدید ترامپ چه نقشی دارند؟

نام نویسنده: نورالدین حداد

دست بسته حسن روحانی در تمیز نشان دادن روند مذاکرات در سال های قبل و همچنین به بار ننشستن میوه ی درخت برجام باعث آن شده است که طیف عموم مردم به حقیقت اقدامات غربگرایانه ی دولت مردان برسند.

دست بسته حسن روحانی در تمیز نشان دادن روند مذاکرات در سال های قبل و همچنین به بار ننشستن میوه ی درخت برجام باعث آن شده است که طیف عموم مردم به حقیقت اقدامات غربگرایانه ی دولت مردان برسند. در این میان، جبهه غربگرا با بسته شدن ریسمان سیاسیشان به دولت (آن هم از سال ۹۲ تا امروز)، حول چند رویکرد اساسی در حال فعالیت های رسانه ای هستند.

  • برخی از تحلیلگران جبهه غربگرا با استفاده از کلید واژه ای چون طرح جامع مذاکرات، راهبرد جدید دونالد ترامپ نسبت به ایران را تجمیع برخی موارد مورد اغتشاش میان طرفین می دانند و سعی بر آن دارند که راهبرد جدید دولت مردان آمریکایی را نسبت به کنترل صنایع موشکی ایران و مباحث حقوق بشر یکپارچه سازند.
  • مانور رسانه ای و کج تابی سخنان سردار عزیز جعفری توسط رسانه های غربگرا دوباره بر اساس پروژه جنگ هراسی کلید خورده است. جبهه غربگرا با ایجاد رعب از جنگ های احتمالی سعی بر آن دارد تا افکار عمومی را نسبت به رویکرد نخست (طرج جامع مذاکرات) کانالیزه نمایند.
  • تحلیلگران جبهه غربگرا برای سرپوش نهادن بر بی ثمری برجام نشان داده اند با کلید واژه ای مانند میراث اوباما ، نابودی روح و جسم برجام را مستقیماً نسبت به رویکردهای ترامپ معرفی کنند نه سستی های به وجود آمده ی تنظیم برجام در دیپلماسی دولت حسن روحانی.
  • جبهه غربگرا سعی بر آن دارد با ایجاد این تصور که «اروپا در نزاع برجامی میان ایران و آمریکا قطعاً آمریکا که متحد همیشگی او بوده است را انتخاب خواهد کرد»، سعی بر آن دارند با روند مطالبه ی امتیاز از نظام در ابعاد حقوق بشری ادعای خود را به کرسی نشانده و چنین عنوان نمایند که ما با شبیه سازی خود به مواضع جدید اجتماعی عربستان سعودی، می توانیم حمایت اروپا در موارد حقوق بشری را جلب نموده و دست ترامپ را خالی بگذاریم.
  • به استناد یکی از رسانه های معتبر جریان غربگرا: «گروهی از دیپلمات‌های مقیم واشنگتن می‌گویند مطلع شده‌اند، تلاش‌هایی از سوی برخی مقامات دولتی درگیر با پرونده ایران در جریان است تا رئیس‌جمهور را از اتخاذ هرگونه تصمیم برگشت‌ناپذیر در قبال برجام منصرف کنند». می توان چنین برداشتی را داشت که این جریان سیاسی در کشور به دلیل هزینه های سنگین برجام به جمهوری اسلامی سعی دارند تا رفتار ترامپ را مختص به روحیات او تلقی کنند و با مهندسی افکار اجتماعی در خصوص آن که سیاستمداران آمریکایی با پیشنهادات ترامپ موافقت نخواهند کرد، روند فرسایشی بازی مذاکرات را به صورت مرحله ای در ابعاد فرا هسته ای به گردش بیندازند.

با توجه به رویکردهای جبهه غربگرا در خصوص سیاست های دونالد ترامپ نسبت به مسئله برجام می توان انتظار داشت که برخی از چهره های معتقد به حمایت از دولت با کانالیزه کردن مباحث و راهبرد جدید ترامپ سعی بر آن دارند که از درون به عنوان یک نیروی حمایتی در راستای تحقق اهداف جدید دولت آمریکا قدم برداند. این ساز و کار در چند شاخه ی زیر خلاصه شده است:

  • مهندسی افکار عمومی با توجه به برخی رویکردهای ذکر شده
  • پر رنگ تر کردن نیاز به مذاکره در ابعاد حقوق بشر و صنایع موشکی ایران [اذهان عمومی – داخلی].
  • شبکه سازی برخی تحرکات داخلی و جانمایی آن در قالب یک پرونده قطور حقوق بشری [اذهان بین المللی].

در خلال تمامی رویکردهای اجرا شده و البته قابل اجرا توسط جبهه غربگرا در قبال سیاست ترامپ در خصوص برجام، باید بر این نکته تأکید نمود که جبهه غربگرا با متهم سازی جبهه انقلاب اسلامی نسبت به عدم در نظر گرفتن منافع ملی، سعی خواهند کرد که تمامی کاستی های پیش آمده توسط دیپلماسی غیر عزتمند را متوجه اقدامات دفاعی و قضایی نهادهای انقلابی  نمایند.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *