جایگاه رهبری امت؛ هدف جدید برای تبلیغات انتخاباتی

نام نویسنده: سعید درویشی

رهبری امت در جامعه اسلامی و جایگاه خاص آن در نظام اسلامی که در قالب ولایت فقیه متجلی شده است دارای کار ویژه های خاص خود است، یکی از این کار ویژه ها فصل الخطاب بودن است.

رهبری امت در جامعه اسلامی و جایگاه خاص آن در نظام اسلامی که در قالب ولایت فقیه متجلی شده است دارای کار ویژه های خاص خود است، یکی از این کار ویژه ها فصل الخطاب بودن است. فصل الخطاب برای شرایط بحرانی و حتی مناقشه بین ارکان مختلف نظام. در فتنه ۸۸  نیز شاهد بودیم که طی مدت کوتاه شعارها از مسئله تقلب به حذف ولایت فقیه رسید. طرحی که قرار بود با وادار نمودن مقام معظم رهبری به عقب نشینی از موضع خود درباره نتیجه انتخابات آغاز شود و در نهایت با انقلاب رنگین و استحاله هویت انقلاب و نظام اسلامی به پایان برسد. اما پافشاری معظم له بر موضع اصولی نظام یعنی احترام به رأی مردم سبب خنثی سازی آن شد.

اما طی سال های گذشته روند هجمه ها علیه این جایگاه ادامه دارد. این روند را می توان مخدوش سازی فصل الخطاب بودن رهبری امت و در نهایت محدودسازی ولی فقیه با ابزار قانونی نامید. سخنان ساختار شکنانه اخیر آقای علی مطهری در سه محور زیر می توان قله این اقدامات دانست:

  1. تلقین عدم نظارت بر رهبر انقلاب: “مجلس خبرگان وظایف خود را کامل انجام نمی دهد چرا که در قانون اساسی به صراحت آمده که مجلس خبرگان باید نظارت مستمر بر رهبر داشته باشد.”
  2. تصویر سازی انتقاد ناپذیر بودن رهبر انقلاب: “برخی افراد در مجلس خبرگان حرف‌های زیادی دارند، ولی نمی‌گویند چون سرنوشت آنانی را که انتقاد کرده‌اند دیده‌اند.”
  3. تلاش برای قداست شکنی از جایگاه ولایت فقیه

این تلاش ها آغاز رادیکال شدن این روند است. روندی که با فوت آقای هاشمی و شکست پروژه انحراف در مجلس خبرگان کند شده بود ولی با سخنان مطهری دور جدیدش آغاز شده است. در تأیید این مدعا کافیست به لیست سایت های ضد انقلابی که این سخنان را باز نشر داده اند توجه شود: رادیو فردا، رادیو زمانه، زیتون، ندای سبز آزادی، کلمه و ملی-مذهبی.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *