تهدید خارجی و ارعاب داخلی برای برجامی دیگر

نام نویسنده: ابوالفضل صفری

افزایش لفاظی های سران سعودی علیه ایران، موجب تحرک غربگرایان برای ارعاب مردم از جنگی نزدیک و قریب الوقوع شده است.

افزایش لفاظی های سران سعودی علیه ایران، موجب تحرک غربگرایان برای ارعاب مردم از جنگی نزدیک و قریب الوقوع شده است. آیا آن گونه که غربگرایان ادعا می نمایند جنگ عربستان با ایران محتمل است؟

سعودی ها از جنگ با ایران به چه اهدافی می خواهند دست یابند؟ مهم ترین هدف برای آنان؛ از بین بردن محور مقاومت در منطقه است. محور غربی-عبری-عربی در سطح میدانی انواع توطئه ها را برای رسیدن به این هدف آزموده اند اما همواره شکست خورده و متحمل هزینه های سنگینی شده اند. جنگ سی و سه روزه لبنان، جنگ های غزه و در نهایت فتنه تکفیری؛ مهم ترین مصادیق این توطئه هاست. هیچ دلیل عقلانی وجود ندارد که  سعودی ها بعد از شکست های زنجیره ای و متحمل هزینه های سنگین شدن در جنگ های نیابتی، به تنهایی پر هزینه ترین شیوه یعنی جنگ مستقیم با ایران را انتخاب کنند. سعودی ها و صهیونیست ها در جنگ یمن و در مقابل توان محدود نظامی نیروهای انقلابی این کشور شکست خورده اند. توان نظامی ایران بسیار فراتر از نیروهای انقلابی یمن است. سعودی ها و صهیونیست هایی که بارها در مقابل گروه های مقاومت در یمن و فلسطین و لبنان طعم شکست را چشیده اند، نمی توانند برای حمله نظامی به ایران مدعی باشند. توان بالای نظامی و نفوذ منطقه ای ایران، حدود و دامنه پاسخ به تهاجم نظامی را بسیار گسترده می نماید. نباید فراموش کرد که پاسخ ایران به یک عملیات تروریستی داعش، موشک های نقطه زن بود. حال اگر ایران با هجوم نظامی مواجه شود، چه پاسخی خواهد داد؟ قطعا پاسخ ایران به هرگونه تعرضی، ویرانگر خواهد داد. عربستان سعودی و صهیونیست ها با بی ثباتی سیاسی و اجتماعی گسترده در مناطق تحت تسلط شان مواجه هستند. وضعیت اقتصادی عربستان سعودی مناسب نیست. جنگ یمن، طرح های بلند پروزانه محمد بن سلمان و نیاز این کشور به جذب سرمایه گذاری خارجی مانع از آغاز هرگونه ماجرا جویی جدید از سوی عربستان خواهد شد. عربستان سعودی قادر به تشکل ائتلاف منطقه ای علیه جمهوری اسلامی ایران نیست. ائتلافی که عربستان برای حمله به یمن و به لطف رشوه های سنگین تشکیل داده بود امروز از هم پاشیده است. تکفیری ها به عنوان نایبان محور غربی-عبری-عربی در جنگ علیه مقاومت، در حال اضمحلال هستند اما گروه های مقاومت قدرتمند تر از هر زمان دیگری هستند. همچنین گروهک های مورد حمایت سعودی ها (مانند گروهک های تجزیه طلب در غرب کشور) نیز نتوانسته اند ایران را بی ثبات نمایند. اما ایران تا امروز بنا به اصول اسلامی، شرایط منطقه و مقابله یا توطئه های غرب همواره مخالفان سعودی را تشویق به استفاده از شیوه های مدنی نموده است. در واقع سعودی ها برگ هایشان را سوزانده اند اما ایران هنوز برگ های زیادی برای تنبیه سعودی ها دارد.

با مرور نکات بالا و وضعیت شکننده سیاسی اقتصادی اجتماعی در داخل عربستان و تجربه های رژیم سعودی در جنگ های یمن و سوریه و عراق، دست بالای نظام جمهوری اسلامی ایران در منطقه و توان بالای بازدارندگی کشور، وقوع جنگ میان ایران و عربستان غیر محتمل است. بنابراین وحشت افکنی غربگرایان در داخل کشور برای محتمل نشان دادن هجوم نظام سعودی ها به ایران را باید در فرصت های حاصل از ایجاد انگاره دوگانه جنگ-صلح جستجو نمود. غرب در یک تقسیم کار مشترک با استفاده از اهرم های تحریم و برجام، می کوشد پرونده های موشکی و منطقه ای را فعال نماید. در این راستا مسئولان اروپایی مواضع تندی علیه ایران اتخاذ نموده اند. غربگرایان نیز سعی دارند با وحشت افکنی در داخل کشور، غرب را در رسیدن به منافعش یاری رسانند. به همین دلیل شبکه همکار غرب می کوشد با وارونه نمایی و ایجاد انگاره دوگانه جنگ-صلح و وحشت افکنی در جامعه از جنگی موهوم، «برجام منطقه ای» و «برجام موشکی» را برای افکارعمومی به یک باور تبدیل نماید.

این در حالی است که در فضای عدم اطمینان و انباشته از تهدیدات، توان موشکی و اقتدار منطقه ای ایران عامل بازدارنده ای برای تضعیف اراده های جنگ طلبانه علیه کشور است.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *