تله ای به نام ۱۲ اکتبر ۲۰۱۷

نام نویسنده: ابوالفضل صفری

«او یک دیوانه است»! طی یک سالی که از به قدرت رسیدن ترامپ در آمریکا می گذرد جمله «ترامپ یک دیوانه است» مخرج مشترک موضع گیری ها در داخل و خارج از کشور در قبال ترامپ بود.

«او یک دیوانه است»! طی یک سالی که از به قدرت رسیدن ترامپ در آمریکا می گذرد جمله «ترامپ یک دیوانه است» مخرج مشترک موضع گیری ها در داخل و خارج از کشور در قبال ترامپ بود. دیوانگی ترامپ هم محور اصلی  تصویر سازی از دوگانه ی «آمریکای ترامپ/ آمریکای #اوباما» است. دوگانه ای که به دنبال ارعاب افکار عمومی از ترامپ و بزک نمودن آمریکا و غربگرایان است. ترامپ دیوانه نیست و آمریکای ترامپ همان آمریکای اوباما است؛ این واقعیتی است که سازمان رسانه ای غرب از افکار عمومی پنهان می نماید. در آمریکای اوباما یا ترامپ؛ کانون های قدرت با کمک اندیشکده ها راهبردها را ساخته و ائتلاف های امنیتی غرب این راهبردها را مدیریت می نمایند. اندیشه همان اندیشه استکبار، اتاق فکر همان اتاق های فکر اندیشکده ها، مدیریت همان مدیریت سیا و اینتجلنت سرویس و موساد است. هیچ تفاوتی وجود ندارد؛ تنها تفاوت شرایط نظام جمهوری اسلامی ایران در مقابل غرب است. محور غربی-عبری-عربی در مقابل نظام جمهوری اسلامی ایران شکست خورده است. می خواهند برجام را حاصل تعامل با آمریکای اوباما نشان دهند. دولتمردان دولت اوباما تأکید داشتند که هدف از برجام تغییر دادن رفتار نظام جمهوری اسلامی ایران یا همان نرمالیزاسیون است. برجام قرار بود به منزله قطعه ای از دومینوی تغییر در ایران باشد. تغییراتی که  قرار بود از مسیر ادراک سازی جامعه دو قطبی شده ایران و قدرت گرفتن غربگرایان، ماهیت نظام را تغییر دهد. غربگرایان از فتح الفتوح گفتند و عده ای هم در زمین غربگرایان در تُنگِ تَنگ نظری تجمعات گرفتار شده و در زمین غرب قرار گرفتند. اما رهبر معظم انقلاب اسلامی با مدیریت راهبردی مسئله، برجام را از تهدید به فرصت تبدیل نمودند. نفوذ در داخل ایران با بن بست مواجه شد. برجام هسته ای نتوانست دومینوی برجام ها را به حرکت درآورد. مقاومت در منطقه به پیروزی های بزرگی دست یافت و در یک کلام آمریکای اوباما شکست خورد. رابرت گیتس وزیر دفاع دولت اوباما می گوید:«ما باید این مساله [نفوذ منطقه ای ایران]را دو سه سال پیش بطور صریح می گفتیم. الان هم که پرزیدنت [ترامپ]این مساله را گفته نشانگر اهمیت آن است. او به متحدین ما گفت که درباره رفتارهای ایران با آنها همکاری خواهد کرد.» ابتدای سال ۲۰۱۷ میلادی است و روزهای سرد بهمن ۱۳۹۵٫ همه در آمریکا متفق القول هستند. راهبرد نهایی تدوین شده است. سناریوها مشخص و دستورالعمل ها صادر شده است. فشارها باید بر ایران افزایش یابد. تحریم های جدید اعمال شود. از روزنه های برجام و خود برجام نهایت استفاده را برد. ائتلاف منطقه ای برای تحدید ایران تشکیل شود. عملیات های ایذایی و خرابکاری علیه نظام جمهوری اسلامی در دستور کار قرار گیرد. با سپاه پاسداران و گروه های مقاومت در منطقه به شدت مقابله گردد. از ضد انقلاب داخل و خارج بیشتر حمایت شود. شواهد و قرائن اثبات می نمایند که از اجرایی شدن راهبرد جدید آمریکا علیه ایران دست کم چندین ماه می گذرد. تصویب قانون کاتسا، تغییرات در سازمان سیا، آشکار شدن روابط آل سعود با رژیم صهیونیستی و سفر ترامپ به عربستان، بازی با برجام و جنجال برای قرار دادن نام سپاه پاسداران در لیست سازمان های تروریستی تنها بخشی از قرائن هستند. ۱۲ اکتبر ۲۰۱۷ روز انتشار راهبرد جدید آمریکا علیه ایران نیست. ۱۲ اکتبر ۲۰۱۷ تنها یک شوک روانی است. شوک روانی ای که تأثیرات آن را می توان از بازار ارز تا تحلیل های نوستر اداموسی رسانه ها مشاهده نمود.

به نظر می رسد به جای انتظار برای سخنرانی ترامپ و افتادن در تله آمریکا، باید به جستجوی نشانه های عملیاتی شدن راهبرد آمریکا در داخل ایران پرداخت.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *