ترکیه؛ پایگاه جدید ضد انقلاب در منطقه

نام نویسنده: ابوالفضل صفری

موضع گیری های اخیر مقامات ترکیه علیه کشورمان بالاخص در نشست امنیتی مونیخ به همراه افشاگری درباره نقش آفرینی سرویس اطلاعات ترکیه در پشت صحنه برخی کانال های تلگرامی ضدانقلاب موجب شده است تا ابعاد این نقش آفرینی ترکیه علیه منافع کشورمان هر روز نمایان تر شود.

موضع گیری های اخیر مقامات ترکیه علیه کشورمان بالاخص در نشست امنیتی مونیخ به همراه افشاگری درباره نقش آفرینی سرویس اطلاعات ترکیه در پشت صحنه برخی کانال های تلگرامی ضدانقلاب موجب شده است تا ابعاد این نقش آفرینی ترکیه علیه منافع کشورمان هر روز نمایان تر شود. آیا نقش ترکیه در مقابل امنیت ایران را باید در نسبت با رویدادهای اخیر مشاهده و تحلیل کرد؟

  1. پاییز ۱۳۹۵، جلساتی تحت نظارت مستقیم سرویس اطلاعات ترکیه با حضور عناصر ملی-مذهبی، اصلاح طلبان فراری و فتنه گران (برای مثال محمدتقی کروبی) در آنکارا برگزار شد. همزمان در سوئد نیز سلسله جلساتی با محوریت موضوعات قومیتی با همکاری سرویس اطلاعات ترکیه برگزار شد.
  2. طی ماه های اخیر فعالیت برخی عناصر فتنه گر (منتسب به شیخ فتنه) در این کشور تشدید شده است.
  3. راه اندازی و حمایت مادی از کانال هایی چون آمدنیوز در همکاری مستقیم با موساد شکل گرفته است. لازم به ذکر است این رویه ادامه فعالیت سایت سحام نیوز هست. سحام نیوز وابسته به عناصر فراری است که سال ها تحت حمایت شیخ فتنه می زیستند.
  4. تلاقی تشیع انگلیسی و فتنه در ترکیه را میتوان جدیدترین شاهکار سرویس اطلاعات ترکیه و البته موساد دانست. برخی عناصر فتنه گر فراری که سال ها تحت حمایت شیخ فتنه می زیستند به صورت ویژه ماموریت حمایت از جریان شیعه انگلیسی را بر عهده گرفته اند.

اخبار فوق که بخشی از خبرهای رصد شده است، نشان می دهد که برجسته شدن نقش ترکیه در مقابل ایران، از ماه ها قبل صورت گرفته است. نقش جدید ترکیه در هماهنگی کامل با سرویس های اطلاعاتی رژیم صیهونیستی، غرب و آمریکاست. رفتار ضدامنیتی ترکیه بر علیه ایران فراتر از تصوراتی مانند حمایت صرف از جریان های تجزیه طلبی و مسائل قومیتی است. به نظر می رسد ترکیه با بسیاری از جریان های معاند با انقلاب اسلامی –اعم از فتنه، شیعه انگلیسی، چپ های کمونیستی، ملی مذهبی ها، اصلاح طلبان فراری، تجزیه طلب ها- به صورت آشکار ارتباط گرفته و وظیفه هماهنگی و پشتیبانی از آنها را انجام می دهد. لذا باید نقش ترکیه در دایره تهدیدات امنیتی علیه ایران را فراتر از مسائلی مانند تجزیه طلبی و پیش تر از رویدادهای اخیر مشاهده و تحلیل کرد.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *