تحلیل بزرگترین مانور نظامی رژیم صهیونیستی طی بیست سال اخیر

نام نویسنده: زهرا اسلامی

ارتش صهیونیستی هفته گذشته بزرگترین مانور نظامی خود را طی 20 سال گذشته با مشارکت ده ها هزار تن از نیروی زمینی، هوایی و دریایی ارتش و نیروها ذخیره در نزدیکی مرزهای لبنان و سوریه آغاز کرد.

ارتش صهیونیستی هفته گذشته بزرگترین مانور نظامی خود را طی ۲۰ سال گذشته با مشارکت ده ها هزار تن از نیروی زمینی، هوایی و دریایی ارتش و نیروها ذخیره در نزدیکی مرزهای لبنان و سوریه آغاز کرد. نکات مهمی در خصوص این رزمایش بزرگ وجود دارد:

 • روزنامه «بدیعوت آحارونوت» در این مورد نوشت این مانورها ۱۱ روز طول خواهد کشید و شبیه سازی عملیات تخلیه شهرها، ممانعت از هر گونه نفوذ نیروهای حزب الله از مرزها، حمله لبنان و نیز خنثی کردن فعالیت گروه های جاسوسی است.
 • این مانور با مشارکت شاخه شمالی ارتش صهیونیستی برگزار شده است و از سال ۱۹۹۸ تا کنون بی سابقه است.
 • این مانور با حضور ۳۰ هزار نظامی به گونه ای شبیه سازی جنگ احتمالی با نیروهای مقاومت بالاخص حزب الله لبنان است.
 • «آسوشیتدپرس» دلیل برگزاری این مانور را نگرانی روز افزون اسرائیل از تقویت حضور نظامی ایران در سوریه و انباشت تسلیحات حزب الله درجنوب لبنان اعلام کرد.
 • «شبکه دوم تلویزیون رژیم صهیونیستی» در حاشیه برگزاری مانور نظامی اعلام کرد که در بحران سوریه بزرگترین بازنده میدان اسرائیل بوده است.
 • به نظر می رسد پیروزی های حزب الله لبنان در منطقه «عرسال» یکی از دلایل اصلی این صف کشی می باشد.
 • «نیویورک تایمز» با اشاره به این نکته که اسرائیل دیگر نیروهای ایران را در بلندای جولان می تواند ببیند، وضعیت این رژیم را بحرانی خواند.

با توجه به رصد فوق می توان دریافت که امروز اسرائیل در موضع ضعف مطلق نسبت به شرایط امنیتی خود قرار دارد. همچنین با توجه به موضع گیری های اخیر نمایندگان کرد مجلس عراق و برخی احزاب کرد ترکیه و اعتراض همسایگان اقلیم کردستان، راهبرد اسرائیل سازی [اسرائیل های کوچک] در قالب رفراندوم استقلال کردستان به نقطه شکننده خود نزدیک تر می شود. بازخوردهای متعدد این شکست، در کنار بزرگترین مانور نظامی اسرائیل حاوی برخی نتایج است:

 • در شرایطی که «بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر رژیم صهیونیستی با بحران مشروعیت جدی مواجه است می تواند باعث تضعیف دولت وی شود. از این رو نتانیاهو سعی دارد با برگزاری این قبیل مانورها وضعیت در دست اختیار را به شهروندان خود القاء کرده و از طرفی جبهه غرب را نسبت به تحرکات جبهه مقاومت در منطقه حساس تر نماید.
 • نزدیک تر شدن اسرائیل به بزرگترین حامی تروریست های تکفیری در منطقه یعنی عربستان سعودی بر اساس راهبرد تعمیق ژئوپولتیکی اسرائیل است. برخی رسانه های جهان عرب در روزهای گذشته خبر دیدار مخفیانه محمد بن سلمان با مقامات رژیم صهیونیستی آن هم در تلاویو را تایید کرده اند (العهد).
 • خروج بازی از زمین اسرائیل و رسیدن آن به پشت بلندی های جولان همزمان با آزادسازی «دیرالزور» پیش فرض مهمی برای آماده باش نظامی رژیم صهیونیستی در منطقه بوده است. به نظر می رسد یکی از ترکش های مهم این اتفاق ایجاد منازعات درون ساختاری در سیاست رژیم صهیونیستی خواهد بود.
 • رسانه های رژیم صهیونیستی در اقدامی هماهنگ مدعی شده اند که ایران در حال ساخت کارخانه تولید موشک در سوریه می باشد. این گزارش بر تصاویر ماهواره ای گرفته شده توسط ماهواره «اروس بی» استناد کرده و تأسیسات مذکور را مشابه تأسیسات موجود در ایران دانسته است. چند روز پیش از این نیز خبر ساخت دو کارخانه تولید موشک در لبنان (به نقل از مجله فرانسوی «Intelligence Online»، مطرح شد که از جمله قرار است موشک های «فاتح ۱۱۰» در آنها تولید شود.

نتیجه گیری:

با استناد به یکی از گزارشات مهم موسسه رند«RAND Corporation با نام «منافع و گزینه‌های اسرائیل در سوریه» با عنوان اصلی «Israel’s Interests and Options in Syria» به قلم لری هانور «Larry Hanauer» در سال ۲۰۱۶ می توان گفت که که اسرائیل چند هدف اصلی در منازعه سوریه دارد. نفوذ ایران و روسیه را در سوریه به حداقل برساند، جلوی انتقال سلاح‌های پیشرفته به حزب‌الله را بگیرد، نگذارد که سوریه تهدید نظامی جدی ‌ای را متوجه اسرائیل کند و به ایران هم اجازه انجام چنین کاری را ندهد، مشروعیت ادعای سوریه نسبت به بلندی‌های جولان را تضعیف نماید و به شبه نظامیان سنی اجازه ایجاد زیر ساخت یا پایگاه‌های عملیاتی در امتداد مرز اسرائیل را ندهد. با این حال، اسرائیل توانایی چندانی برای تأثیرگذاری بر اتفاقات جاری در خاک سوریه نداشته و طبعاً ، برای پیشبرد مستقیم این اهداف، ابزار معدودی نیز در اختیار دارد.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *