تحلیلی بر ماهیت راهبرد جدید آمریکا نسبت به ایران

نام نویسنده: نورالدین حداد

ده ماه از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ در آمریکا می گذرد. قرار است وی روز پنجشبنه راهبرد جدید خود در قبال برنامه جامع اقدام مشترک را ارائه دهد.

ده ماه از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ در آمریکا می گذرد. قرار است وی روز پنجشبنه راهبرد جدید خود در قبال برنامه جامع اقدام مشترک را ارائه دهد. این که ادعای تازه ترامپ تا چه حد می تواند به وضعیت عمل برسد و یا بر اساس اعمال قانون کاتسا یا همان مقابله با دشمنان آمریکا در قالب تحریم، تا چه میزان شاهد تغییرات اساسی خواهیم بود نیاز به تحلیل موضوع در چند خواستگاه را می طلبد.

سناریو نخست

تأیید پایبندی ایران به برجام در کنار تروریستی خواندن سپاه پاسدارن ایران با هدف تحریک جمهوری اسلامی برای خروج از برنامه جامع اقدام مشترک و همچنین گسترش دامنه تحریم ها به حوزه حقوق بشری و موشکی.

سناریو دوم

عدم تأیید پایبندی به ایران  که شامل دو آلترناتیو است :

  • بازخواندن ایران به میز مذاکرات اما این بار مذاکرات جامع در تمامی ابعاد مورد مناقشه.
  • اجرای پلان دوم آمریکا بر حسب نوع عکس العمل ایران به پیشنهاد مذاکره مجدد.

دو سناریوی فوق در چهار بستر ذیل قابلیت تحلیل دارد:

  • آغازی بر دوره ی جدید اعتماد زدایی: اگر دونالد ترامپ پایبندی ایران به برجام را تأیید کرده و به طور موازی بر تحریم های دیگری پافشاری نماید، این عمل صرفاً دارای پایبندی آمریکا به برجام نبوده است. در وهله ی اول ابعاد جدیدی از بی اعتمادی به دولتمردان آمریکا را آشکار خواهد کرد. در این مورد می توان بی اعتمادی افکار بین المللی نسبت به پوشالی بودن اقتدار سازمان هایی چون آژانس بین الملی انرژی اتمی در ارائه گزارشات راستی آزمایی برنامه اتمی ایران را در بر گیرد.
  • ادعای راهبرد جدید آمریکا: با توجه به گزارش بلومبرگ که نشان دهنده صحت تأیید ادعای دولتمردان آمریکایی است، دونالد ترامپ پیش از اجلاس هفت و دوم سازمان ملل، دستورالعمل جدید آمریکا نسبت به ایران و موضوع برجام را تأیید کرده است. دستور العملی که به گفته ی برخی مردان کنگره آمریکا در برخی اندیشکده های ضد ایرانی در کنار نهاد صهیونیستی آیپک(AIPAC) تنظیم شده است. با توجه به گزارش بلومبرگ محور اصلی راهبرد جدید ترامپ موضوع «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» است و برجام در اولویت دوم آن قرار خواهد گرفت.
  • دولت های اروپایی و راهبرد جدید آمریکا: شاید به ظاهر دولت های اروپایی مخالفان اصلی ترامپ در خصوص اقدامات خلاف تعهدات مندرج در برجام باشند. اما با جنجال سازی کشوری همچون فرانسه در موضوع حقوق بشری شاهد دوره ی جدیدی از تحریم ها خواهیم بود. به نظر می رسد ترامپ در روزهای پس از اجرایی کردن سناریوی خروج از برجام با مخالفت های غیر منسجمی روبرو شود اما در نهایت به گفته رئیس بنیاد آمریکای دفاع از دموکراسی می گوید: “ترامپ به دنبال لغو توافق هسته‌ای ایران نیست؛ بلکه هدف احتمالی او از عدم تأیید برجام این است که شرکای اروپایی را تحت فشار قرار دهد تا ایران را برای بحث در مورد دائمی شدن محدودیت‌های هسته‌ای، صدور مجوز بازدید از اماکن نظامی و اضافه کردن برنامه موشکی‌اش به برجام دوباره به پای میز مذاکره بکشانند.”
  • امنیت ملی آمریکا: در گزارش هفته جاری «آسوشیتدپرس» منتشر شده است که مواضع جدید آمریکا و سیاست های دونالد ترامپ با توجه به محبوبیت سپاه پاسدارن در منطقه به دلیل مبارزه با نیروهای تکفیری غلط است و باعث به خطر افتادن منافع ملی و امنیت آمریکا در خاورمیانه خواهد شد. با توجه به فکت هایی در خصوص عدم تأیید التزام ایران به برجام توسط ترامپ او قصد دارد با متشنج کردن میز مذاکرات نسبت به اقدامات تلافی جویانه ایران دست بالا را داشته و همزمان بحث تروریستی خواندن نیروهای سپاه پاسداران به عنوان یک اهرم فشار مورد استفاده قرار دهد و با به چالش کشیدن نظامی آن را عملی کند.

با افزایش استرس در سیاست خارجی ایران، بازار بورس پایتخت دچار سقوط چشم گیری شده و همزمان نرخ ارز (دلار) به بالاترین وضعیت خود رسیده است. به نظر می رسد تکرار سناریو شوک ارزی سال ۹۰ که بعدها مشخص شد یک برنامه هماهنگ بین جریان نفوذ و طرف آمریکایی برای تحریک افکار عمومی برای فشار به حاکمیت بود در حال وقوع است. جهش یکباره قیمت ارز در کنار تبلیغات هراس انگیز جریان رسانه ای غربگرا در راستای القای ضرورت مذاکره مجدد و جامع است. با توجه به اعلام مقامات و رسانه های آمریکا، هشدارها و اعلام نگرانی مقامات اروپایی، چین، روسیه و حتی ایران، ترامپ تصمیمش را درباره برجام و ایران گرفته و پیش بینی های نزدیک به یقین حاکی از آن است که او قصد ندارد برای سومین بار پایبندی ایران به برجام را تأیید کند. چنانچه این اتفاق بیفتد در عمل ترامپ توپ را به زمین کنگره انداخته است، کنگره ای که تمام قد جمهوری خواه هستند.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *