تحلیلی بر تأثیرات حمله موشکی آمریکا بر انتخابات ایران

نام نویسنده: مصطفی جمال زاده

حمله موشکی آمریکا به پایگاهی نظامی در سوریه را نباید حرکتی جدی تلقی کرد، این حرکت را می توان بیشتر دالانی برای خروج ترامپ از فشار ها علیه خود دانست.

حمله موشکی آمریکا به پایگاهی نظامی در سوریه را نباید حرکتی جدی تلقی کرد، این حرکت را می توان بیشتر دالانی برای خروج ترامپ از فشار ها علیه خود دانست. با توجه به شرایط داخلی و خارجی دولت آمریکا می توان موارد زیر را به عنوان دلایل اصلی این حمله برشمرد:

  • رهایی ترامپ از فشار دموکرات ها (رفع اتهام همکاری با پوتین) و افسران پنتاگون و سیا (اتهام بی مبالاتی در سیاست خارجی)
  • تغییر سطح نقش آمریکا از بازیگر در حاشیه به بازیگر دست اول در بحران سوریه
  • بهبود مناسبات با اسرائیل و عربستان به عنوان هم پیمانان اصلی در غرب آسیا

اما از سوی دیگر علیرغم جدی نبودن این حمله و نمایشی بودن آن اپوزیسیون داخلی و ضد انقلاب خارج نشین با بزرگنمایی آن به دنبال تقویت دوگانه جعلی جنگ_صلح هستند. از سویی ضد انقلاب خارج نشین این پندار را ترویج می کنند که این حمله هم بیانگر قدرت بلامنازع آمریکا است و هم پیامی جدی به ایران برای عقب نشینی از سیاست های منطقه ای خود؛ از سوی دیگر غربگرایان داخلی نیز با ارائه چهره ای غیر واقعی از ترامپ و دولتش سعی در القای این رویکرد دارند که باید قبل از تکرار این رفتار با ایران با وساطت کنگره آمریکا با ترامپ مذاکره کنیم.

جمع بندی فضای رسانه ای ضد انقلاب و غربگرایان نشان می دهد بازگشت دوباره آنها به ترویج دوگانه جعلی جنگ-صلح، تلاش برای القای این باور به مردم است که در انتخابات سال آینده به دنبال صلح باشید و با انتخاب مجدد روحانی از وقوع یک جنگ جلوگیری کنید.

با توجه به وضعیت وخیم روحانی در میان عموم جامعه به نظر می رسد در روزهای آینده دوباره این دوگانه جعلی به صدر اخبار و تحلیل ها برگردد و تلاش شود روحانی از ترس مردم برای خود رأی جمع کند.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *