انتقال سفارت آمریکا به قدس یا سنگی بر گوری؟!

نام نویسنده: نورالدین حداد

تصمیم پر حاشیه دونالد ترامپ در خصوص انتقال سفارت ایالات متحده آمریکا از تل آویو به بیت المقدس [اورشلیم] را می توان در ابعاد مختلفی مورد سنجش قرار داد.

تصمیم پر حاشیه دونالد ترامپ در خصوص انتقال سفارت ایالات متحده آمریکا از تل آویو به بیت المقدس [اورشلیم] را می توان در ابعاد مختلفی مورد سنجش قرار داد. وعده انتخاباتی رئیس جمهور آمریکا که می تواند دامنه بسیار پر بسامدی را در منطقه ایجاد نماید. ابعاد مختلف این تصمیم هزینه ساز در شرایط فعلی خاورمیانه و با توجه به شرایط کنونی پرونده جدید التأسیس فعالیت های ایران و جبهه مقاومت بر اساس چند الگوی راهبردی زیر قابل تبیین است.

  • آمریکا و متحدانش هر از چندی برای کنترل اوضاع کشورهای خاورمیانه و منحرف ساختن اذهان عمومی از مسئله ی نخست جهان اسلام [آزادسازی کامل سرزمین های اشغالی] با ایجاد یک سازمان یا گروه تروریستی در غالب گروه هایی با عقبه به ظاهر دینی سعی بر آن داشته است که با ایجاد یک نزاع درون ساحتی، جریان ِ بازی را به نفع راهبردهای کلان خود بازگرداند. القاعده، طالبان و دست آخر داعش و گروه های تکفیری ِ مخالف دولت قانونی سوریه. پس از امحاء داعش توسط جبهه مقاومت و ناکام شدن فتنه استقلال کردستان، آمریکا سعی دارد پرده ی آخر را در مسئله ی اسرائیل با روشی تهاجمی نمایش دهد و به گونه ای نسخه را زودتر بپیچاند.
  • درگیر کردن ایران در مسئله ی جدید انتقال پایتخت رژیم صهیونیستی به مثابه یک بهانه ی تازه برای بازتر کردن تحریم های ضد ایرانی با موضوعیت قرار دادن حضور ایران در کشورهای منطقه یکی از راهبردهای پنهانی دولت آمریکا است. آن ها می خواهند ایران را به صورت عینی تر وارد جبهه ی فلسطین نمایند تا به واسطه ی آن بتوانند شورای امنیت سازمان ملل را به بهانه ی دخالت ایران در کشورهای منطقه تحریک نمایند. اما روش هوشمندانه جمهوری اسلامی در خصوص مسئله ی فلسطین تاکنون دست جبهه استکبار را خالی گذاشته است و هر گونه بهانه را از آنها سلب می نماید.
  • قیم سازی پوشالی از عربستان سعودی در مسئله ی فلسطین گام بعدی دولت آمریکا است. به نظر می رسد دونالد ترامپ با توجه به نفوذ آل سعود در جریان سازشکار «محمود عباس» در فلسطین، از پادشاه آینده ی عربستان نوعی ناجی عرب و جهان اسلام بسازد. کاریکاتور تهی ِ محمد بن سلمان از وارونه سازی جای ِ جنایتکار و مصلحِ خاورمیانه شبیه سناریویی خواهد بود که به دست اندیشکده های آمریکایی نوشته شده و قرار است در لوکشین فلسطین به تهیه کنندگی اسرائیل سعی بر بازیگر سازی از پادشاه آینده عربستان سعودی را دارد.
  • دونالد ترامپ در ابعاد راهبردی دیگر این تصمیم تلاش می کند که فضای امنیتی–نظامی بیشتری را بر خاورمیانه حاکم نماید. خوی تاجروارانه او کافیست تا ما تشخیص کاملی از این ساز و کار داشته باشیم. فروش سلاح بیشتر در پس نا امنی بیشتر. چه بسا کسب رضایت و نمره ی بالا از لابی قوی صهیونیست های آمریکایی در کنگره و جامعه سرمایه داری یهودیت ِ بین المللی دیگر اهداف این تصمیم جنجالی بوده است.

اما در نهایت پس از گذشت دو روز از امضای دستور انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس، همت و یکپارچگی بی نظیری در صفوف مسلمین و جهان اسلام به وجود آمده است. به جزء معدود دولت های عربی که پس از این انتقال شوم  دچار سرگیجه و بی آبرویی بیشتر از قبل شده اند، اکثر کشورهای مسلمان و مقامات عالی رتبه جهان اسلام نسبت به پایداری بر اصل مقاومت به وحدت رسیده اند. پاس گل غلط ترامپ باعث آن شد که جبهه مقاومت نسبت به آرمان اصلی خود مصمم تر و همچنین برخی اختلافات ناچیز میان گروهای فلسطینی چون حماس و فتح مرتفع شود.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *