انتخابات ۹۶ از دید اندیشکده های مهم آمریکا

نام نویسنده:

موسسه رند-موسسه کیتو-نشریه فارن افرز

فهم درست از تحلیل های ارائه شده توسط موسسات و اندیشکده ها را می توان اولین پله از شناخت دستگاه محاسباتی دشمن برای فهم سناریو های احتمالی و طراحی سناریوهای مقابله ای دانست. از این رو به بررسی نگاه دو موسسه راهبردی و یک نشریه مهم آمریکا درباره انتخابات ریاست جمهوری سال۹۶ کشورمان می پردازیم.

  1. موسسه رند (همکار پنتاگون و NSA):

این موسسه نارضایتی بالا از عملکرد روحانی بالاخص در زمینه اقتصادی و ناکامی برجام در ایجاد فضای روانی موافق تعامل گسترده ایران و آمریکا را بسیار مهم دانسته و تاکید می کند که این وضعیت در کنار اقدامات ضد ایرانی دولت جدید آمریکا سبب شده است تا عملاً فضای ایجاد شده زمان امضای برجام از بین برود. رند مهم ترین دلیل این وضعیت را سرخوردگی قشر متوسط جامعه ایران از بهبود وضعیت اقتصادی در پسا برجام می داند و در توصیه خود به مسئولان آمریکا تأکید می کند باید حتماً از تشدید فضای ضد آمریکایی در داخل ایران جلوگیری کند.

پیوند خبر :

http://yon.ir/86s5

  1. موسسه کیتو (همکار نئو محافظه کاران):

این موسسه مهم ترین وظیفه سیاستمداران آمریکایی را در حال حاضر تقویت میانه روهای ایرانی (جبهه غربگرا) می داند و تأکید می کند که باید با اقدامات مناسب به جامعه ایران القا کنیم که تعامل برای ایران بسیار سودمندتر است تا تقابل.

پیوند خبر :

http://yon.ir/9o78

  1. نشریه فارن افرز (شورای روابط خارجی):

به متن اصلی دقت فرمایید: ” آمریکا باید به دنبال جلوگیری از تشدید خصومت ها با ایران باشد. جنگ احتمالی با ایران، هیچ دستاوردی برای آمریکا نخواهد داشت و هزینه بر خواهد بود. آمریکا باید پیش از رسیدن زمان انتخابات و قبل از آنکه فرصت از دست برود، به تقویت میانه روها در ایران بپردازد. رویکرد خصمانه ترامپ در برابر ایران، موجب تضعیف میانه روها از جمله حسن روحانی و محمد جواد ظریف شده و این درحالی است که تنها کمتر از سه ماه به انتخابات ریاست جمهوری زمان باقی مانده است. باید برای تغییر این وضعیت فکری کرد. روی کار آمدن ترامپ و مواضع تند وی علیه ایران، موجب تقویت اصولگرایان و جناح رقیب روحانی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری این کشور شده است.”

پیوند خبر :

http://yon.ir/8471

نتیجه گیری:

جمع بندی سه دیدگاه که نماینده جناح های تصمیم ساز داخل آمریکا هستند یک توصیه مشترک به ترامپ و دولتش دارند و آن اینکه در آستانه انتخابات باید به داد دولت روحانی رسید تا با پیروزی دوباره وی بتوان از معبر جبهه غربگرا، راهبرد تعامل و نرمالیزاسیون ایران را پیش برد.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *