امید غربگرایان به راهبرد «النصر بالرعب»

نام نویسنده: ابوالفضل صفری

جبهه غربگرا به دلیل شکست ایده تعامل، بحران های گسترده ناشی از ناکارآمدی دولت یازدهم، افزایش مشکلات اقتصادی اجتماعی، بی اعتمادی عمومی نسبت به وعده های بی شمار حسن روحانی و حامیانش، با افزایش آرای منفی در انتخابات ریاست جمهوری 1396 مواجه شده است.

جبهه غربگرا به دلیل شکست ایده تعامل، بحران های گسترده ناشی از ناکارآمدی دولت یازدهم، افزایش مشکلات اقتصادی اجتماعی، بی اعتمادی عمومی نسبت به وعده های بی شمار حسن روحانی و حامیانش، با افزایش آرای منفی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۶ مواجه شده است. این جبهه برای فرار از شکست و رای مردم به تغییر دولت، به تولید رای سلبی پناه برده است.

مهم ترین محورهایی که جبهه غربگرا از آنها برای تولید رای سلبی در جامعه استفاده می کند:

  1. ترساندن مردم از شبح جنگ دروغین: حسن روحانی و حامیانش به گونه ای می گویند و می نویسند تا برای مردم این تصویر ایجاد شود که امریکا هر لحظه ممکن است به ایران حمله نظامی کند و تنها پیروزی حسن روحانی می تواند مانع از بروز این جنگ محتوم شود. آنچه که موجب طمع بیگانگان برای تعرض نظامی به خاک ایران می شود؛ وجود دولت های همکار با غرب در ایران، بی ثباتی سیاسی، بی اعتمادی و ناامیدی مردم و ضعیف شدن نیروهای نظامی و انقلابی است. انگاره جنگ-صلح صرفا برای ترساندن مردم از کاندیداهای انقلابی و وادار کردن آنان برای دادن رای مجدد به حسن روحانی است.
  2. ترساندن مردم با ادعای دروغ ونزوئلا شدنِ ایران: جبهه غربگرا یکی از دستاوردهایی که برای دولت حسن روحانی تراشیده اند، ونزوئلا نشدن ایران است. آنها می گویند که اگر مردم به کاندیداهای انقلاب رای بدهند ایران ونزوئلا خواهد شد و تورم به هزار درصد خواهد رسید. این در حالی است که ساختار اقتصاد ایران بسیار متفاوت از ساختار اقتصادی ونزوئلا است. در حالی وابستگی به نفت بلای جان اقتصاد ونزوئلا شده است که رهبرمعظم انقلاب اسلامی بارها بر رهایی اقتصادایران از وابستگی به نفت تاکید کرده اند اما تکنوکرات های حاضر در دولت حسن روحانی، تمام هم و غم خود را به خام فروشی و اتکای بیشتر اقتصاد به فروش نفت قرار داده اند. تا حدی که رشداقتصادی مثبت فصول گذشته ناشی از افزایش قیمت نفت بود نه برنامه های اقتصادی دولت یازدهم. آنچه که موجب کاهش رکود، افزایش تولید و اشتغال و یک کلام مانع از ونزوئلا شدن ایران می شود، اجرای کامل اقتصاد مقاومتی است.
  3. ترساندن مردم با تصویر دروغین گذشته: حامیان حسن روحانی برای رای دادن به او و رای ندادن به کاندیداهای انقلابی تلاش می کنند تصویری سیاه و وحشتناک از دولت های نهم و دهم ساخته و به وسیله آن مردم را از کاندیداهای انقلابی بترسانند. دولت های نهم و دهم مانند همه دولت های گذشته دارای نقط ضعف و قوتی است که کاندیداهای انقلاب نقاط قوت این دولت ها را برجسته کرده و از نقاط ضعف آنها برائت جسته اند. اما دولت حسن روحانی تکرار نقاط ضعف دولت های اصلاحات و کارگزاران است. نقاط ضعفی که در دولت های نهم و دهم هم دیده می شود. آنچه از آن باید همگان بترسند ادامه مشکلات اقتصادی و اجتماعی، درگیر شدن با مسائل فرعی و حاشیه سازی برای کشور است که دولت روحانی به آنها مبتلا است. دولت های نهم و دهم برای بخشی از جامعه یادآور خاطرات خوبی از گشایش هاست که که حتی تلخی نیمه دوم دولت دهم هم نمی تواند مانع از مرور آنها برای مقایسه با دولت ناکارآمد حسن روحانی شود.
  4. ترساندن از سوابق کاندیداهای انقلابی: جبهه غربگرا طی یک عملیات روانی پیچیده از یک سال گذشته تلاش کرد از آقایان رئیسی و قالیباف تصویری سیاه برای جامعه بسازد. انتشار فایل صوتی مشهور در مردادماه ۱۳۹۵ و دوقطبی سازی میان تهران و مشهد تنها گوشه ای از این عملیات روانی گسترده و پیچیده است. طی روزهای اخیر هم برخی از دولتمردان فعال در ستادهای انتخاباتی حسن روحانی، با سیاه نمایی درباره سوابق آقایان رئیسی و قالیباف تلاش کرده اند تا مردم را از آنان بترسانند. حال آنکه سابقه آقای رئیسی در قوه قضائیه و سابقه آقای آقای قالیباف در نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران روشن است. مردم به یاد دارند که در دوران بعد از فتنه ۱۸ تیر ۷۸، آقای قالیباف چگونه نیروی انتظامی را متحول کرد و چگونه با خویشتن داری مانع از تکرار فتنه ۱۸ تیر ۷۸ در درگیری های شبانه خردادماه ۸۲ شد. همچنین مردم به یاد دارند که چگونه آیت الله رئیسی با قاطعیت با مفسدان اقتصادی مانند شهرام جزایری در میان فشارهای باندهای قدرت و جناح های سیاسی آلوده برخورد کرد.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *