اعتدال و اصلاحات در رینگ خونین

نام نویسنده: نورالدین حداد

خبر منتشر شده در یکی از سایت های نزدیک به حلقه خاتمی موسوم به «انصاف نیوز» و تأکید بر جدایی احتمالی جهانگیری از تیم دولت دوازدهم را اگر حتی شایعه هم بدانیم، قطعاً خبر از اختلافات عمیقی دارد.

راند اول: تهدید

خبر منتشر شده در یکی از سایت های نزدیک به حلقه خاتمی موسوم به «انصاف نیوز» و تأکید بر جدایی احتمالی جهانگیری از تیم دولت دوازدهم را اگر حتی شایعه هم بدانیم، قطعاً خبر از اختلافات عمیقی دارد. اگر برآیند این اختلافات حتی به استعفای جهانگیری منجر نشود اما سرخوردگی معاون روحانی از دستگیری برادر به اضافه ی وارونه شدن نحوه چینش سیاسی دولت و در نهایت به حاشیه رانده شدندش توسط مثلت اعتدال چی ها [نوبخت، واعظی و نهاوندیان] می تواند نیروی پیشرانه ای در تشخیص احتمال شکل گیری ابعاد جدی تری از اختلاف در میان دو جریان تشکیل دهنده جبهه غربگرایان در کشور باشد. عبدالله نوری وزیر کشور دولت اصلاحات با بیان آن که اطلاح طلبی نیاز به باز اندیشی و تغییرات اساسی داشته و باید بر اساس میثاق هایی جدید رفتار کرده و از توافقاتی که مخالف مشی اصلاح طلبی است پرهیز کرد. این مطلب نمونه ی دیگری از بدرود گفتن اصلاحات از اردوی دولت است. حسن روحانی نیز تنها با دلگرمی بخشی از نیروهای کارگزاران سازندگی سعی بر آن دارد تا کماکان حلقه متصله خود را با اصلاح طلبان حفظ نماید. انتخاب محمد قوچانی یکی از اعضای شورای مرکزی حزب کارگزاران و مسئول رسانه ای این حزب در نهاد ریاست جمهوری، حضوری که ترجمه بر دور خیز بزرگ تیم روحانی برای انتخابات های آتی دارد و هم در معنایی دیگر تحویل دادن ابعاد فکری و تبلیغاتی دولت به دست کارگزاران سازندگی می باشد.

در آخرین اظهار نظر محسن هاشمی رفسنجانی نیز چنین آمده است که جریان اصلاحات باید از جذب اصولگرایان معتدل حمایت کند. این ساز و کار در ماه های گذشته در قالب هفته نامه سازندگی و صدا (از زیر مجموعه های گروه مطبوعاتی هم میهن) به صورت رپورتاژ کار می شود. آماده سازی بخش سرخورده ی اصلاحات در ابعاد گروه هایی چون اتحاد ملت، اعتماد ملی، امید و… برای ورود به این اردوگاه تجمیع شده با نیروهای معتدل اصولگرا یکی از ماموریت های اصلی تیم جدید رسانه ای حسن روحانی است. حضور علی لاریجانی در ابعاد گسترده آن هم در میان رسانه های کارگزارانی حامی دولت گواه این راهبرد جدید می باشد. دیدار محمد رضا عارف با سید محمد خاتمی آن هم با موضوعیت انتخابات ۱۴۰۰ شاهد دیگری از این عمق شکاف در اردوی جبهه غربگرایان است. خبری که سریعاً تکذیب شده اما منابع موثق به صحت آن اشاره کرده اند. محمد رضا عارف قصد بر آن دارد تنها رقیب بزرگ خود یعنی اسحاق جهانگیری را کنار زده و این بار یک تنه چه با حمایت خاتمی و چه سکوت خاتمی به سر منزل مقصود برسد. حامیان جریان امید (عارف) بر این باورند که اشتباه راهبردی خاتمی باعث حضور رییس جمهوری غیر اصلاح طلب آن هم با تمام توان تبلیغاتی این نیروها شده است و خاتمی برای جبران این اشتباه بزرگ راهی چون کنار کشیدن از تصمیمات سیاسی روحانی در انتخابات ۹۸ و ۱۴۰۰ و پشتیبانی از عارف ندارد. اسماعیل گرامی نژاد سخنگوی حزب اعتماد ملی در خصوص چالش های به وجود آمده می گوید: «درباره بحث ائتلاف با اعتدالیون جناح راست و همراه با دولت، به همان شکل که آقای عارف گفتند! عمل می کنیم ما حتماً در انتخابات آتی ائتلافی خارج از اصولگرایان اعتدالی خواهیم داشت و با توجه به انحصار طلبی که جریان اعتدالیون در گزینش و چیدمان دولت داشتند مجلس ۹۸ و چشم‌انداز ریاست جمهوری ۱۴۰۰، آرایش سیاسی اصلاح‌طلبان و اصولگرایان معتدل را به هم خواهد ریخت و اصلاح‌طلبان آرایش جدیدی اتخاذ می کنند. به دلیل همان نگاه‌های محدود و انحصاری که در بخشی از جریان حامی روحانی منتسب به اصولگرایان معتدل است تقریباً می‌توانیم بگوییم امکان ائتلاف نه در مجلس یازدهم وجود دارد و نه در سال ۱۴۰۰. مگر آنکه اعتدالیون تغییر جدی در این مواضع تمامیت خواهانه خودشان داشته باشند».

با توجه به شکست های پی در پی دولت در تحقق وعده های جا مانده از سال ۹۲ و اضافه شده در سال ۹۶ و التهاب شدید در بازارهای مهم اقتصادی کشور و همچنین جان دادن تنِ نحیف برجام ، اصلاح طلبان به این واقعیت پی برده اند که از امروز باید خود را در نقش منتقد دولت نمایش دهند تا حامی دولت. این نمایش فکاهی در میان برخی رجل سیاسی–رسانه ای جبهه غربگرا و همچنین روزنامه های زنجیره ای این جریان به وضوح قابل روئیت است. بر نتافتن حضور علی لاریجانی در مراسم عزاداری حسینی در جماران و همچنین آغاز تحرکات مشورتی در اردوگاه ناراضیان ِ اصلاح طلب ِ روحانی  نشان می دهد که ما می توانیم شاهد حداقل دو کاندیدای نام درشت در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ باشیم. دو شخصی که یکی دل در گروه رأی بدنه اصلاحات داشته و خاتمی باید آن را تأیید کند و دیگری دلخوش بر اجماع قالب سیاسون با اسم رمز اعتدال خواهد بود.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *