اسناد سیا و شروع یک بحران

نام نویسنده: سعید درویشی

چهارشنبه هفته گذشته سازمان جاسوسی آمریکا بیش از 470هزار سند مربوط به القاعده را که در سال ۲۰۱۱ هنگام حمله به ابیت آباد (اقامتگاه بن لادن) بدست آورده بود منتشر کرد.

چهارشنبه هفته گذشته سازمان جاسوسی آمریکا بیش از ۴۷۰هزار سند مربوط به القاعده  را که در سال ۲۰۱۱ هنگام حمله به ابیت آباد (اقامتگاه بن لادن) بدست آورده بود منتشر کرد. در میان این حجم از اسناد، گزارشی ۱۹ صفحه ای بررسی ارتباط یک عضو ارشد القاعده با ایران بشدت خبر ساز شده است. از دیگر نکات مهم مرتبط با این گزارش بررسی آن توسط بنیاد دفاع از دموکراسی  FDD است که می توان نقش آن در موضوعات مرتبط با ایران در سال های اخیر را چنین یادآوری کرد:

  • تشکیل دولت در تبعید در فتنه ۸۸ (گوادلوپ۲)
  • پروژه نفوذ در دوات احمدی نژاد (پیشنهاد مذاکره مستقیم با آمریکا که توسط احمدی نژاد مطرح شد، حاصل این پروژه بود)
  • طراحی تحریم بنزین
  • طراحی قطعنامه ۱۹۲۹
  • و در نهایت تحریم کاتسا (معروف به مادر تحریم ها)

حال با توجه به سابقه این بنیاد مرتبط به جنگ طلبانی چون کلیفورد دی می، مایکل لدین، ریچارد پرل و رابرت مک فارلین معروف، می توان چرایی انتشار این اسناد را چنین تحلیل کرد:

  • همزمانی این حرکت با اجرایی شدن تحریم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (کاتسا)، تلاش برای مشروعیت سازی این تحریم است. بدین معنی با مستند سازی حمایت و پشتیبانی سپاه از سازمان بدنام القاعده، تحریم کاتسا را قانونی و عقلانی معرفی کنند.
  • در بلند مدت این حرکت تبلیغی، پایه فعالیت های تخریبی جریان نفوذ در داخل کشور علیه سپاه خواهد شد. فعالیت های دو ماه گذشته سایت های ضد انقلاب و اپوزیسیون برای القای اینکه سپاه و اقدامات موشکی و منطقه ای آن باعث تصویب تحریم کاتسا شده موید این نکته است.
  • شکاف اجتماعی حول منفی یا مثبت بودن اقدامات سپاه و همچنین شکاف در لایه های میانی ساخت قدرت در اوضاع فعلی (بحران های اقتصادی هر روزه) از دیگر نتایج بلند مدت انتشار این اسناد خواهد بود.
  • برخی از تحلیل گران این حرکت را شبیه رفتار آمریکا مابین سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۳ می دانند که زمینه ساز حمله آمریکا به عراق شد. انتشار گسترده اسناد ساخت سلاح های کشتار جمعی توسط صدام و فشار بین المللی برای بازرسی های گسترده مقدمات جنگ بود. اما در مورد ایران باید گفت که بدون مهار رفتار منطقه ای و همچنین گسترش شکاف داخلی و مهار داخلی سپاه مقدمات این تحلیل (حمله به ایران) فراهم نخواهد شد.

با توجه به راهبرد کلان آمریکا در قبال ایران (مهار منطقه ای و در نهایت نرمالیزاسیون از طریق شکاف های اجتماعی گسترده) می توان انتشار این اسناد را مقدمه یک برنامه بلند مدت دانست که هدفی جز به گوشه بردن سپاه ندارد. تحریم کاتسا ( با هدف فلج کردن اقتصاد و معیشت در ایران) و تلاش برای مقابله عملی با سپاه (با همراهی خود خواسته اروپا) در منطقه مقدمات این برنامه است.

پ.ن: وزیر امور خارجه فرانسه در جمع اعضای شورای روابط خارجی آمریکا، تلاش برای تغییر رفتار منطقه ای و محدودیت برنامه موشکی ایران را یکی از محورهای گفتگوی امانوئل مکرون با مقامات کشورمان طی سفر آتی به تهران اعلام کرده است.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *