استقلال کردستان با همبستگی ملی ایران چه خواهد کرد؟

نام نویسنده: نورالدین حداد

استقلال کردستان با همبستگی ملی ایران چه خواهد کرد؟

استقلال کردستان با همبستگی ملی ایران چه خواهد کرد؟

همه پرسی استقلال کردستان و تأثیراتی که در ساختار سیاسی-اجتماعی کشورمان می تواند داشته باشد را می توان بر اساس حوزه تأثیر گذاری به دو ابر حوزه تقسیم کرد:

حوزه تأثیرات سیاسی_امنیتی

حوزه تأثیرات اجتماعی

حوزه سیاسی- امنیتی همان وجوهی است که سیاستمداران جمهوری اسلامی نسبت به آن مواضع مناسبی گرفته اند و الزاماً در برگیرنده پارادایم های امنیتی یا ژئوپولتیکی است. اما حوزه اجتماعی این تأثیرات بیشتر در بعد جامعه شناختی قابل تفسیر است.

  • حوزه تأثیرات سیاسی_امنیتی:
  1. فعالسازی گروه های ضد انقلاب: استقلال کردستان با آزادسازی فنر جمع شده ی ضد انقلاب خارج از کشور در قالب گروه های تروریستی می تواند به تغذیه، توان بخشی و انسجام دوباره این گروهک ها کمک بسزایی کند.
  2. اسرائیل و کشورهای عربی: جبهه عبری_عربی تنها به واسطه استقلال کردستان می توانند در نزدیک ترین وضعیت ممکن به مرزهای ایران حضور پیدا کنند. رویای ساخت پایگاه نظامی در نزدیکی ایران آن هم به دست ائتلاف عبری–عربی در صورت تحقق استقلال کردستان می تواند جزء تأثیرات سیاسی_امنیتی قرار گیرد.
  3. تحریک تجزیه طلبی در ایران: استقلال کردستان با تحریک احساسات قومیتی و همچنین بالا بردن اعتماد به نفس ِ سیاسی برخی فعالین کرد ضد انقلاب در ایران می تواند بر سرعت راهبرد تجزیه ایران تأثیر گذار باشد.

حوزه تأثیرات اجتماعی:

با توجه به سابقه قومیتی ساختار اجتماعی ایران و نیز تلاش هایی که طی سال ها توسط نظام سلطه برای ایجاد نگرش های قومیت گرایانه در لایه هایی از مردم انجام گرفته، استقلال کردستان می تواند در این بستر به عنوان مقدمه ای برای ایجاد تحرکات تجزیه طلبانه عمل کند. اما ابعاد اجتماعی تر این بخش مربوط به تغییر رفتار عموم مردم نسبت به یکدیگر است. جا انداختن تصویر قوم کرد به عنوان یک قوم خطر ساز و هزینه ساز برای ایران، می تواند یک فتنه ی ریشه ای را به وجود آورد. ناپایداری نقطه بحرانی (غیرقابل پیش بینی شدن اتفاقات) در استان های کرد زبان و قومیت کرد که همواره نماد غیرت و شجاعت و نیز وطن دوستی بوده اند، این روزها به عینه چهره ی دیگری از این تأثیرات و تلاش برای اثرگذاری بیشتر آن بر مردم شریف این منطقه دیده می شود. با توجه به سابقه قومیتی ساختار اجتماعی ایران و نیز تلاش هایی که طی سال ها توسط نظام سلطه برای ایجاد نگرش های قومیت گرایانه در لایه هایی از مردم انجام گرفته، استقلال کردستان می تواند در این بستر به عنوان مقدمه ای برای ایجاد تحرکات تجزیه طلبانه عمل کند.

نتیجه:

آن چه که مشاهده می شود «خطرناک» بودن وجهه عینی این تأثیرات بر کشور و «خطر ساز» بودن شاخصه های جامعه شناسانه ی شکاف فرهنگی و گفتمانی در میان اقوام و عموم مردم، آن هم به صورت زیر لایه ای است؛ با توجه به راهبرد ترسیم شده تصمیم گیرندگان پشت پرده این همه پرسی، در صورت تشکیل کشور مستقل کردستان باید شاهد اوج گیری گسست های اجتماعی در ابعاد قومیتی باشیم.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *