آینده پژوهی جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران

نام نویسنده: سعید درویشی

تیم امنیتی ترامپ، ایران را بانک خصوصی تروریسم نامیده است که باید با تضعیف اقتصاد آن، حمایت مالی از جنبش های مقاومت را قطع کرده و توان نقش آفرینی ایران در منطقه غرب آسیا را از بین برد.

امام خامنه ای در دیدار مردم آذربایجان شرقی:

«آنها می خواهند ذهن ما را از جنگ واقعی یعنی نبرد اقتصادی منحرف کنند و به جنگ نظامی سوق دهند.»

علل اتخاذ راهبرد جنگ اقتصادی علیه کشورمان:

  1. عدم توان ایجاد تحریم های یکجانبه به خاطر از بین رفتن اجماع علیه ایران
  2. عدم تمایل کشورهای اروپایی برای دور ماندن از مواهب اقتصادی ایران
  3. عدم تمایل آمریکا به تقویت روابط اقتصادی ایران با روسیه و شرق آسیا
  4. تضعیف محور مقاومت و عمق راهبردی ایران
  5. از بین بردن انسجام ملی و ایجاد آشوب های اجتماعی

تیم امنیتی ترامپ، ایران را بانک خصوصی تروریسم نامیده است که باید با تضعیف اقتصاد آن، حمایت مالی از جنبش های مقاومت را قطع کرده و توان نقش آفرینی ایران در منطقه غرب آسیا را از بین برد. راهبرد اقتصادی دشمن، تلاش برای قطع منابع درآمدزای کشور است. این راهبرد در داخل، فروپاشی اقتصادی و سپس فروپاشی انسجام ملی را هدف گرفته و در خارج، کاهش توان سیاست ورزی منطقه ای ایران را نشانه رفته است.

برنامه های احتمالی دشمن:

ادامه سیاست خزانه داری آمریکا مبنی بر بلوکه کردن اموال ایران در جهان از طریق سیستم تبادل دلار: هدف قرار دادن سیستم تبادلات ارزی کشور که توان جایگزینی اقتصادی ایران در سیستم اقتصاد جهان را به صفر می رساند. قطع درآمد زایی ایران از فروش انرژی (نفت، گاز، گاز مایع): این سناریو عملا بودجه عمومی کشور را هدف قرار داده است و آن را می توان مقدمه فروپاشی اجتماعی ایران دانست که شامل موارد زیر خواهد بود:

  1. جایگزینی انرژی مورد نیاز شرق آسیا (به عنوان خریدار اصلی نفت ایران) با نفت عربستان. به عنوان مثال ۱۳ درصد نفت چین را ایران تامین می کند یعنی درآمدی بالغ بر ۱۸ میلیارد دلار.
  2. مشارکت آمریکا در تامین گاز مایع اروپا و اوکراین: بعد از بحران گازی ۲۰۰۹، اروپا خواستار افزایش صادرات گاز ایران به اروپا شده است. جلوگیری از این طرح و جایگزینی میزان فروش فعلی گاز ایران به اروپا توسط آمریکا و متحدانش، یعنی از دست دادن خریدار دوم گاز ایران در جهان به میزان ۲۰ الی ۲۵ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی.
  3. اتمام طرح خط لوله فجیره برای انتقال نفت حاشیه خلیج فارس از طریق خشکی: این طرح ضمن کاهش اثرگذاری تنگه هرمز در معادلات جنگ دریایی سبب افزایش صادرات انرژی توسط این کشورها خواهد شد که عملاً قیمت انرژی را به پایین ترین حد خود خواهد رساند.

نتیجه:

مهمترین راهبرد دشمن برای مقابله با ایران، جنگ اقتصادی است. برنامه های ذکر شده که می توان شواهد قوی برای آن تفرس کرد، بحران اقتصادی، سیاسی، امنیتی و اجتماعی برای ایران در نظر دارد. از سوی دیگر این اقدامات قطعاً در مهندسی افکار عمومی در آستانه انتخابات، تاثیر گذار خواهد بود به نحوی که دشمن ضمن حفظ برجام، خواهد توانست دوگانه های دروغینی چون جنگ-صلح و یا تحریم_موشک را به راحتی به جامعه القاء نماید.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *