آیا مذاکرات Track II در راه است؟

نام نویسنده: سعید درویشی

براساس اخبار منتشر شده از منابع غربی رییس جمهور آمریکا تصمیم به اعلام عدم پایبندی ایران به مفاد برجام گرفته است.

قسمت اول

براساس اخبار منتشر شده از منابع غربی رییس جمهور آمریکا تصمیم به اعلام عدم پایبندی ایران به مفاد برجام گرفته است. تصمیمی که می توان آن را نقطه میانی یک روند مهم از جریان لابیگر خالق برجام دانست.

می توان نقشه راه این جریان را چنین ترسیم کرد:

  • ترامپ عدم پایبندی ایران به برجام را اعلام می کند و به کنگره این فرصت را می دهد طی ۶۰ روز تصمیم گیری کند (بنابراین آمریکا به صورت ظاهری از برجام خارج نمی شود).
  • بررسی رفتار کنگره نشان می دهد دو جریان به صورت همزمان در حال رایزنی با این نهاد هستند. تروئیکای اروپایی که ایده حفظ برجام و آغاز مذاکرات جامع را تبلیغ می کند و صهیونیست های امنیتی که ایده حفظ برجام همزمان با محدود سازی موشکی و منطقه ای را دنبال می کنند.
  • بنابراین می توان چنین جمع بندی کرد که ایده نهایی کنگره و در واقع سیاست خارجی آمریکا به سمت عدم لغو برجام همراه با ادامه روند برجام سازی با فشار و تهدید عینی شده خواهد بود.

اسم رمز این روند را باید در سخنان هوشنگ میر احمدی لابیگر محبوب جریان انحرافی (لابی آریا مهری ها) و البته باند نیویورکی ها (لابی نایاک) که هر دو از بنیاد راکفلر تغذیه می شوند جستجو کرد: ” ترامپ پایبندی ایران به برجام را تأیید نخواهد کرد و لی از برجام هم خارج نمی‌شود. این سیاست، احتمال برگشتن تحریم ها را به کنگره ضد ایرانی آمریکا محول می‌کند. نتیجه برجام، برای ایران ترسیدن شرکای تجاری و فرار تدریجی آنها خواهد بود. امیدی هم به آن کشورهای دیگر عضو ۵+۱ نیست. آنها خواهند ایستاد، غر خواهند زد و بعد هیچ. ایران باید بجای مخالفت با خواست جامعیت ترامپ (برای حل همه مسائل امریکا با ایران) و تکیه یک سویه روی برجام که به هرحال سرانجامی نخواهد داشت پیشنهاد حتی جامع تری به ترامپ بدهد و توپ را در زمین ایشان بیاندازد. با قبول مذاکره جامع، ایران می‌تواند از ترامپ حتما یک فرصت بسازد بشرط اینکه بداند باید با ایشان چگونه مذاکره کند. اینطوری بهتر می شود برجام را هم بعنوان جزئی از آن جامعیت حفظ کرد.”

مذاکرات جامع همان اسم رمز روند مورد اشاره است، روندی که می توان به صورت خلاصه چنین ترسم کرد:

  • ایجاد هراس عمومی از لغو برجام
  • القای شکست ایران مقابل آمریکا در صورت لغو برجام
  • القای نیاز به مذاکره جامع (و نه مجدد) برای حفظ برجام
  • و در نهایت آغاز برجام سازی

اینکه شخص امیراحمدی نقشه راه را ترسیم می کند بدین معنی است که لابی های قدرتمند وابسته به راکفلرها به دنبال ایجاد فضای دروغین همانند سال ۹۲ و شروع دوباره مذاکرات جامع (همان برجام سازی) هستند. نباید فراموش کرد که اقدامات داخلی این نفوذی ها در بحران های اقتصادی ابتدایی دهه ۹۰ و عملیات های روانی گسترده بازوی رسانه ای نفوذ سبب انعقاد نطفه برجام شد. بنابراین باید به شدت مراقب بود دوباره با بسترسازی جریان نفوذ، مذاکراتTrack II (مذاکرات غیر رسمی موازی روندهای رسمی) شکل نگیرد.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *