آیا رییس جمهور تک دوره ای تابو است؟

نام نویسنده: ابوالفضل صفری

• با نزدیک شدن به روز انتخابات ریاست جمهوری، برخی در جامعه می گویند ریاست جمهوری در ایران همیشه هشت ساله بوده است.

  • با نزدیک شدن به روز انتخابات ریاست جمهوری، برخی در جامعه می گویند ریاست جمهوری در ایران همیشه هشت ساله بوده است. عده ای با این مبنا معتقددند در هر صورتی روحانی رییس جمهور خواهد شد و عده ای دیگر هم با این توجیه خود را راضی به رای دادن به حسن روحانی می کنند. پیروزی هر کاندیدایی در انتخابات ریاست جمهوری منوط به کسب حد نصاب آرای مردم است. بنابراین دو دوره ای شدن عمر دولت یک رییس جمهور تنها به رای و خواست مردم وابسته است. طی چهار دهه عمر نظام جمهوری اسلامی ایران، غیر از بنی صدر فراری و شهید رجایی، باقی روسای جمهور، دولت های هشت ساله را تجربه کرده اند. اما این مسئله هرگز به معنای محتوم بودن دو دوره ای شدن دولت یک رییس جمهور نیست. همانگونه که گفته شد دو دوره ای شدن یک دولت تنها مشروط به رای اعتماد مجدد مردم است. مردم از عملکرد دولت ها راضی بوده و برای ادامه آنها به روسای جمهور وقت اعتماد کرده و به آنها رای داده اند.
  • در انتخابات ریاست جمهوری ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶، آیا باید به حسن روحانی برای سپردن ۴ سال از سرنوشت کشور و مردم اعتماد کرد؟حسن روحانی برخلاف سایر روسای جمهور کشور دارای بیشترین رای منفی است. رای منفی حسن روحانی در نظرسنجی ها به بیش از ۴۰% رسیده است، این بدین معناست که ۴۰ درصد از مردم ایران تحت هیچ شرایطی دوباره به حسن روحانی رای نخواهند داد. میزان نارضایتی بالای جامعه ناشی از عملکرد دولت روحانی به دلیل ناکارآمدی، اشرافیت و پوچ بودن بیش از ۴۳۰ وعده حسن روحانی در انتخابات ۱۳۹۲ به مردم است.
  • مردم در دوران روحانی تدبیر و مدیریت دولتی را تجربه کردند که بدهی آن به بانک ها از ۸۰ هزارمیلیاردتومان به ۱۸۰ هزار میلیاردتومان افزایش یافت. بیش از ۱۷۰۰۰ کارگاه در کشور تعطیل شد. نرخ بیکاری به بیش از ۵/۱۲ درصد رسید. ارزش واردات تنها از چین ۳۳ درصد افزایش یافت. در شرایطی که رکود، بیکاری و گرانی، زندگی مردم را به شدت سخت نموده، دولت روحانی با افزایش نرخ مالیات ها، درآمد مالیاتی خود را از ۳۸ هزار میلیاردتومان به ۱۱۰ هزارمیلیاردتومان رساند. همچنین هزینه های جاری نسبت به بودجه عمرانی ۵/۵ برابر شد. در چنین شرایطی شکست های متوالی برابر ائتلاف منطقه ای آل سعود در سازمان های بین المللی، عقب ماندن از سیاست های منطقه ای جمهوری اسلامی ایران و پیروزی های مقاومت، حوادث تلخی مانند تجاوز به نوجوانان ایرانی در جده، کشتار حجاج ایرانی، برهنه کردن بانوان ایرانی در فرودگاه تفلیس، رها کردن زندانیان ایرانی در ترکمنستان، راه ندادن نماینده ایران به سازمان ملل، ادامه تحریم ها، رها کردن مردم در مصائب ناشی از بحران های طبیعی و انبوهی از رویدادها و حوادث تلخ موجب شده است اندک گشایش های ایجاد شده در دولت یازدهم از دید افکارعمومی محو شود.
  • دولت روحانی نیز از مسائل فوق آگاه است و تلاش می کند با تولید رای سلبی و ترساندن مردم از رقبای انقلابیش، دولتش را تکرار کند. ۶۰ درصد مردم می توانند اسیر ارعابی شوند که جبهه غربگرا ایجاد کرده است یا برای تغییر سرنوشت شان به بازی های رسانه ای و روانی اعتنا نکرده و برای رای دادن یا رای ندادن حجت های آشکار بیابند.

نتیجه گیری: دولت تک دوره ای یا دو دوره ای مسئله اصلی نیست. مسئله اصلی حل شدن مشکلات اقتصادی اجتماعی و جلوگیری از تبدیل شدن ایران به یونان دوم در سایه رکود شدید، تورم پایین و قراردادهای محرمانه با بیگانگان است. ۴۰ درصد مردم تصمیم قطعی خود را گرفته اند. ۵۶ درصد مردم باید بین خود و آینده یشان با منافع ۴درصدی اشراف یکی را انتخاب کنند.

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *